Hindistan Yenilenebilir Enerji Hedefinde Çıtayı Yükseltiyor

Hint hükumeti, 2020 yılına kadar elektrik enerjisinin% 57’sini yenilenebilir kaynaklardan üretmeyi planlayan, on yıllık enerji programını yayınlamıştı. Bu, geçen yıl Paris Anlaşması kapsamında kararlaştırılan 2030’a kadar% 40’lık hedefin çok ötesinde.

Dünyanın altıncı en büyük ekonomik gücünden mükemmel bir haber,  bu ayın başlarında ülkenin güneyinde bulunan Tamil Nadu’daki dünyanın en büyük güneş enerjisi santralinin açılışının ardından geldi. 2,5 milyon adet güneş paneline sahip olan fabrika, 150.000’den fazla eve enerji sağlayabiliyor.

Son beş yılda, yenilenebilir enerji santralleri geliştirme masraflarında gözle görülür bir azalma sağlanması ileriye doğru atılmış büyük bir adım olarak görülebilir. Ancak bu tedbirlerin sağlamlaştırılması için devletin özel yatırımcılardan destek almaları gerekiyor. Bu nedenle, Enerji Bakanı Piyush Goyal, destek talebiyle yabancı şirketlere gitti.

Yanıt verenler arasında, Hint rüzgâr ve güneş enerjisi geliştirme çalışmalarına 1,9 milyar dolar yatırım yapmaya karar veren Fransız enerji devi EDF de var. Telekomünikasyon grubu SoftBank ve Tayvanlı şirket Foxconn da aralarında 19,8 milyar dolarlık kaynak oluşturdu.

Hindistan’daki bu gelişmeler, diğer ülkelere örnek olacak nitelikte. Kendileri de bu konuda öncü ülkelerden olmayı umuyor.

(Fotoğraf: Vestas/Wikimedia/CC)

 

tr_TRTurkish