Kana Kana’dan Yaşam, Ölüm ve Zaman Üçlemesine Dair Bir İlk Albüm: “Ölüler Hariç”

Müzisyen ve prodüktör Övünç Dan tarafından hayata geçirilen tek kişilik müzik projesi Kana Kana, birbirinden güzel üç teklinin ardından albümü “Ölüler Hariç”i yayınlıyor.

Yayını öncesi “Düğüm”, “Yalan Lisan” ve “Berlin’de Kış” şarkılarına kulak verip kuytu dehlizlerine doğru adımladığımız ve esasen Haziran 2015’te Şişli’de bir evde hazırlıklarına başlanan albüm, maceralı ve birçok açıdan karanlık sayılabilecek geçmişini de yanına alarak nihayet dinleyicisiyle buluştu.

Synth pop, dark wave tınılarının hassas dengesinde yükselen tarzını “Türkçe Sözlü Hafif Gotik Müziği” olarak tarif eden Kana Kana, albümdeki tüm şarkıları kendi yazmış, bestelemiş, çalmış, söylemiş, kaydedip editlemiş ve albümün mixi ve masteringini yapmış.

Yaşam, ölüm ve zaman üçlüsünü anlatan albümün esas öznesi, İtalyan yönetmen ve fotoğraf sanatçısı Pierluigi De Rubertis’in Milano’daki “Cimitero Monumentale Di Milano” mezarlığında çektiği kısa filmi “La Città Dei Morti”den uyarlanan “Her Gün Bir Doz”, dokuz şarkının ortak paydası ve aynı zamanda onları bir arada tutan tutkal olarak tanımlanıyor

Albümün kapanış şarkısı “Eve Veda”’daki şiir ise Çağlan Tekil anısına kaleme alınmış ve Pierluigi De Rubertis tarafından İtalyanca seslendirilmiştir.

Güçlü anlatımı ve derinlerine çeken müziğine daha önceki projelerinden de aşina olduğumuz Övünç Dan, “Kaçak” isimli rock grubu ile 2009’da çıkardıkları “Silahlı ve Tehlikeli” albümüyle müzik sahnesinde özel bir yer edinmesinin ardından halen sesi olduğu metal grubu “Gaddar” ile de eylemlerini sürdürüyor.

Özenli bir çalışmanın ürünü olan ve “efsanevi ilk albümler” listelerinde anılmaya aday görünen “Ölüler Hariç”, Tamar Records ve GRGDN Müzik iş birliğiyle 21 Ocak 2022’de tüm dijital platformlarda yerini aldı!

tr_TRTurkish