Kana Kana’dan Özlem ve Çaresizliğin Ağır Bastığı Hüzünlü Bir Nefes Molası: “Hayatta”

Yeni albüm hazırlıklarına devam etmekte olan Kana Kana, plansız ve kaygısız bir kayıtla dinleyicisiyle buluşuyor. İyi ki de buluşuyor lakin “özlem ve çaresizlik” hislerinin ağır bastığı, güneşli ancak serin bir şarkı olarak kulaklarımıza ulaşan “Hayatta” isimli şarkı, şöyle bir gökyüzüne dalıp düşünmemizi sağlıyor doyasıya.

Gidenlerin, gidip de geri dönemeyenlerin anısına ithaf edilen ve söz, müzik, düzenleme, mix ve mastering’i Kana Kana’ya ait olan şarkının tüm enstrümanları yine Kana Kana tarafından çalındı.

Tamar Records etiketiyle dinleyiciyle buluşan “Hayatta”nın kapak fotoğrafı ve dizaynı da yine Kana Kana’ya ait. Şarkı serin/güneşli bahar ayları ve Akdeniz’e gönderme yapsa da kapak fotoğrafı 2022 yılı yazında, Fransa’nın kuzeybatısında, Bretonya bölgesi sahil kasabalarından Le Croisic’te çekildi.

Grubun genel enstrüman seçimlerinden farklı olarak daha sade ve keyfi bir düzenleme ile karşımıza çıkan şarkının odak noktası vokali ve hikayesi.

Şarkının verse’ü Mart 2017, nakaratı ise Nisan 2020’de yazılmış olsa da düzenlemesi yapılırken akıldaki görüntü, Charlotte Wells’in 2022 tarihli filmi Aftersun’dır.

Müzisyen / prodüktör Övünç Dan’ın tek kişilik projesi Kana Kana, tohumları 2015’te atılan ve sahibinin karanlık tarafını omuzlamayı görev belleyen bir müzikal kişiliktir.

Hali hazırda herhangi bir akım veya tarza bağlılık yemini bulunmayan Kana Kana, kendi içinde girdiği derin tartışmalar neticesinde – olur da sorulursa – “Türkçe Sözlü Hafif Gotik Müziği” icra ettiği cevabını verebileceğinde karar kılmıştır.

Kana Kana, fikrinin atıldığı ilk zamanlardan beri dirsek temasında olduğu ve şu güne kadar ürettiği tek demoya da el koyan sevgili Çağlan Tekil’in ısrarı ile az kalsın Tabut ismini alacakken son anda kendine Kana Kana adını vermiştir. Bu kararla ile ilgili Çağlan Tekil’in yorumu “Kana Kana diye grup mu olur ya, skandal.” olmuştur.

2022 yılında, Tamar Records etiketi ile yayınlayan çıkış albümü “Ölüler Hariç”, yine aynı yılın sonunda Rainbow45 Records / Tamar Records ortaklığında plak formatında piyasaya sürüldü.

Kana Kana, tüm şarkılarını kendi yazıp bestelemekte ve düzenlemektedir. Tüm vokal ve enstrümanları da üstlenen Kana Kana sahneye, adına yakışır tutkuda bir ekiple çıkmaktadır.

tr_TRTurkish