Kafein Dünya Anti-Doping Ajansı’nın Yasaklanmış Madde Listesine Girebilir

Utah Jazz’de ne Boris Diaw ne takım arkadaşları günlük kahve dozlarını almadan bir gün bile geçirmiyor. Diaw’ın yanında gezdirdiği bir mini barista seti bile var.

Ama Diaw, takım arkadaşları ve düzenli olarak kafein tüketen diğer sayısız sporcu bundan vazgeçmek durumunda kalırsa? Rus Federal Mikrobiyoloji Ajansı şefi Vladimir Uiba’ya göre, bu mümkün. Uiba, Rus haber ajansı TASS’a geçen hafta “Kafein, şu anda WADA’nın yasaklanmış maddeler listesini bekliyor,” dedi.

“Sonunda yasaklanmış maddeler listesine girerse, herkesi kahve içme konusunda olduğu gibi ayrıca kafein içeren alkolsüz içeceklere karşı da tavsiye vermeye zorlanacağız,” diyen Uiba, teorik olarak, bu yıl gerçekleşebileceğini belirtiyor.

Washington Post’un haberine göre; WADA, 2017 yılı İzleme Programına kafeini de ekledi ve böylece uzmanlar, sporcuların “performansı arttırma amacıyla madde” kullanıp kullanmadığını inceleyebilecekler. WADA’nın çalışması eylül boyunca devam edecek ve bu noktada ajans, maddenin ertesi yıl Yasaklılar Listesi’ne ekleneceği konusunda üç aylık bir bildirim yayınlayacak. Yasaklı maddeler listesine eklenmesi için maddenin sayılan üç nedenden ikisini içermesi yetiyor: 1) Performansı arttırma potansiyeline sahiptir; 2) Atletler için bir sağlık riski oluşturuyor / ve veya 3) “Spor ruhunu” ihlal ediyor.

Not: Kafein daha önce de yasaklı maddeler arasına girmişti ama 2003 yılında yasak kaldırıldı.

tr_TRTurkish