Johnny Marr’dan Gitarlarıyla İlgili Her Şeyi İçeren Bir Fotoğraf Kitabı Geliyor

Johnny Marr, önemli gitarlarını taçlandıran bir fotoğraf kitabını duyurusunu yaptı.

17 Ekim’de piyasaya sürülecek olan “Marr’s Guitars” isimli kitap, usta gitaristin 40 yıllık kariyeri boyunca sahip olduğu yüzden fazla gitara saygı duruşunda bulunacak ve bu süre zarfındaki kilometre taşlarına dair anekdotlara yer verecek.

Eski The Smiths gitaristi “Gitarlar hayatımın takıntısı oldu, bir misyon ve bazen bir can simidi oldular” diyor ve ekliyor, “Marr’s Guitars’ı yaptığım için çok mutluyum. Diğer gitar kitaplarından çok farklı ve daha çok şarkı ve ses hikayeleri içeren bir sanat kitabı. Uzun zaman oldu ve bu bir aşkın emeği.”

Proje, fotoğrafçı Pat Graham ile iş birliği içinde yapıldı ve Marr’ın The Smiths’teki gençlik yıllarından ve zamanından Hans Zimmer ile Bond film müziği No Time to Die’daki en son çalışmasına kadar uzanan kariyerinin izini sürecek.

Marr’s Guitars, Gibson ES-355, Rickenbacker 330 ve ikonik Signature Fender Jaguar gibi enstrümanlarını nasıl elde ettiğinin geçmişine de göz atacak.

Modellerden bazıları ona Nile Rodgers, Bert Jansch ve Bryan Ferry gibi isimler tarafından verildi. Ancak bazı modeller de daha sonra farklı sanatçılara devredildi. Bunlar arasında Noel Gallagher’a verilen ve daha sonra Oasis’in “Wonderwall” şarkısını yazmak için kullanılan bir Stratocaster ve Ed O’Brien’ın daha sonra Radiohead’in “In Rainbows” albümünde kullanacağı bir Gibson Les Paul yer alıyor.

Kitabı Instagram’da duyuran Marr, hayranlara projenin tamamlanmasının iki yıl sürdüğünü açıkladı. “Son iki yıldır bir proje olarak aşkın emeği olan kitabım Marr’s Guitars’ın yayımlanacağını duyurmaktan büyük mutluluk duyuyorum” diye yazdı.

Kitap, arkadaşım [Pat Graham] tarafından kendine özgü bir tarzda çekilmiş harika fotoğraflardan oluşan bir koleksiyon ve yüzü aşkın gitarımın hikayeleriyle hayatımı ve kariyerimi belgeliyor. Birçok insanın onu seveceğini düşünüyorum.”

Johnny Marr, The Smiths’in yanı sıra solo sanatçı ve besteci olarak The Cribs, Modest Mouse, The The, The Pretenders ve New Order’dan Bernard Sumner gibi isimlerle de çaldı.

Marr’s Guitars, 17 Ekim’de Thames & Hudson aracılığıyla dünya çapında yayımlanacak.

Nme.com

tr_TRTurkish