John Coltrane’in A Love Supreme: Live in Seattle Konser Albümü Duyuruldu

John Coltrane’in ikonik eseri A Love Supreme’i çaldığı nadir bir özel kayıt ilk kez dinleyiciyle buluşuyor. “A Love Supreme: Live in Seattle” isimli albüm, 8 Ekim’de Impulse!/UMe aracılığıyla yayımlanıyor.

Set, 1965 yılında, Coltrane’in Seattle’daki Penthouse’da bir hafta süren performenslarının son gecesinde saksafoncu ve eğitimci Joe Brazil tarafından kaydediliyor. Performansta Coltrane’e eşlik edenler arasında efsanevi müzisyenler Pharoah Sanders, McCoy Tyner, Elvin Jones, Jimmy Garrison ve daha fazlası yer alıyor.

Coltrane 1964’teki stüdyo kaydından sonra A Love Supreme’i nadiren tam olarak seslendirdiği için özellikle önem arz eden ve kaset makaraları, şimdiye kadar Joe Brazil’in özel koleksiyonunda bulunan kaydın, retore ve mastering işlemleri Kevin Reeves tarafından Nashville, Tennessee’deki East Iris Studios’ta yapıldı.

Altmış yıldan fazla bir süredir, A Love Supreme’in kaydedilen tek halka açık performansının Temmuz 1965’te Juan-Les’deki bir Fransız festivalinden olduğuna inanılıyordu ve bu sürüm yaklaşık yirmi yıl önce yayımlanmıştı.

“A Love Supreme: Live in Seattle”, sahnede bir Ampex makaradan makaraya makinesine bağlanan iki mikrofonlu bir kurulumla kaydedilmiş.

Mühendis Kevin Reeves bir basın açıklamasında, “Dikkat çekici olan şey, bu çağa ait bantların genellikle yıllar boyunca ısı veya nem hasarından ya da sadece yatay olarak istiflenmesinden muzdarip olmasıdır” diyor ve ekliyor, “Ancak, bu kasetler mükemmel durumda ve sonuçlar John Coltrane’in üzerinde çalışmaktan zevk aldığımız en iyi amatör kayıtları arasında.”

Müzik tarihçisi Ashley Kahn tarafından yazılmış notların da yer aldığı albümün duyurusuyla birlikte “A Love Supreme, Part IV – Psalm”ın canlı yorumu paylaşıldı.

John Coltrane “A Love Supreme: Live in Seattle” şarkı listesi:

  • 01 A Love Supreme, Pt. 1 – Acknowledgement (Live in Seattle/1965)
  • 02 Interlude 1 (Live in Seattle/1965)
  • 03 A Love Supreme, Pt. II – Resolution (Live in Seattle/1965)
  • 04 Interlude 2 (Live in Seattle/1965)
  • 05 A Love Supreme, Pt. III – Pursuance (Live in Seattle/1965)
  • 06 Interlude 3 (Live in Seattle/1965)
  • 07 Interlude 4 (Live in Seattle/1965)
  • 08 A Love Supreme, Pt. IV – Psalm (Live in Seattle/1965)

pitchfork.com

tr_TRTurkish