JA, KLAR’ın Yeni Teklisi “Tuhaf ve Tekinsiz” Yayında

Kendine has tarzıyla dikkat çeken İstanbul menşeli müzik ikilisi JA, KLAR, “Tuhaf ve Tekinsiz” ile dinamik ve katmanlı bir şarkı sunuyor.

Geçtiğimiz aylarda yeni EP’lerinden “Aynı Evin Kutsalı” ve “Serzeniş” adlı tekliler yayınlayan JA, KLAR; dinleyiciyi davul ve bas ile başlayarak akıcı ve sakin bir vokalle karşılıyor. Ancak JA, KLAR’ın imzası haline gelen ani dinamik değişiklikleri ve enstrüman geçişleri hemen kendini gösteriyor. Parçaya gitarlar ve ritmik öğeler dahil oluyor, ardından agresif ve kalabalık enstrüman grubu geri çekilerek yerini sakin gitar ve vokal uyumuna bırakıyor. Final bölümüne hazırlanan parça, vurucu ve dolu sound’unu yakalamak için bakır üflemelilerin ritmik bölgelerdeki katkısıyla daha da zenginleşiyor. Parçanın ikinci yarısında ise, üflemeliler, gitar ve vokalin armonik uyumuyla birleşerek etkileyici bir sona ulaşıyor.

Emre Özdemir ve Seda Portakal tarafından kurulan JA, KLAR, hardcore, klasik, çağdaş müzik ve elektronik, alternatif, pop gibi pek çok türden ilham alıyor. Bu çeşitliliği albümlerindeki şarkılara yansıtan grup, elektronik altyapıları elektro gitarlarla birleştirerek elektronicore – post core seslerine soft bir vokal ekliyor. Karmaşık synth kalıpları ve kusurlu efektlerle elektronik müziğin sınırlarını zorlayan JA, KLAR, diğer müzik türlerine de göz kırparak katmanlı bir karmaşıklık yaratmayı başarıyor.

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

tr_TRTurkish