İsmail Güzelsoy’un son romanı “Hatırla” Doğan Kitap etiketiyle yayımlandı

İsmail Güzelsoy’un 12. yüzyılda Artuklu Sarayı’ndan 20. yüzyılda Kars ve İstanbul’a uzanan aşk, dostluk ve insan üzerine şiirsel bir anlatı sunduğu son romanı Hatırla, Doğan Kitap etiketiyle yayımlandı.

Güzelsoy, Hatırla’da 800 yıl önce Artuklu Sarayı’nda El-Cezerî isimli mühendisin yaptığı karmaşık robotları, İstanbul sokaklarının kana bulandığı eylül günlerini, kartopu oyununu canıyla ödeyen çocuğu, bireysel ve kolektif acıları anlatıyor.

Zulmün, adaletsizliğin hükmüne son vermek, şenliğin ve neşenin hüküm sürdüğü bir hayat kurmak düşündüğümüzden daha kolay olabilir mi? Sokaklarda dans eden bir kız çocuğu acımasız tiranların zulmünü yıkabilir mi? Evet, diyor Hatırla. Çünkü sokaklarda dans edilmediği zaman orada kan akıyor.

​Arka arkaya sıralanan sürprizlerle birbirine bağlanan sekiz yüz yıllık iki serüvenin şiirsel romanı Hatırla. Zamanın yalnızca bir hatırlama yolculuğu olduğunu fısıldıyor bize. Umudun son kırıntısı da tükendiği zaman kapımızı omuzlayıp ruhumuzu ele geçiren bir aşkı tarif ediyor. Cibeş İso, Zakir, Suzan, Samet, Kedi Şulbu… Her biri kendi aykırı dünyasından çıkıp hatıralarınıza ortak olacak.

tr_TRTurkish