Interpol’ün Yeni Albümünde Pastoral Özlem ve Zarafetin Yeniden Keşfi: “The Other Side of Make-Believe” Yayında

Interpol’ün yeni albümü “The Other Side of Make-Believe” Matador Records aracılığıyla dinleyiciyle buluştu.

Hüzün, karanlık ve iç gözlemler üzerine kurulu albüm, üçlünün dört yıl aradan sonra ilk yeni şarkılarına kavuşmamızı sağlarken, toplamda yedinci Interpol albümü olarak geçiyor kayıtlara. Grubun bir önceki albümü “Marauder”, 2018’in ağustos ayında yayımlanmış, 2019’da ise ‘A Fine Mess EP yayına sürülmüştü.

New York merkezli indie rock üçlüsü pandemi koşulları gereğince albüm üzerinde uzaktan çalışmaya başladı. Vokal/gitar Paul Banks’in Edinburgh’dan, gitarist Daniel Kessler’in İspanya ve davulcu Sam Fogarino’nun ise Georgia’dan e-posta yoluyla sürdürdükleri mesailerin ardından 2021 yazında fikirleri somutlaştırmak, devam eden şarkı yazımı ve provalar için Catskills’deki kiralık bir evde bir araya geldiler. Sonbaharda ise yapımcılar Alan Moulder ve Flood ile Londra’daki Battery Studio’da kaydedilen albüm, “çağdaş yaşamın uğursuz alt akımlarını keşfetmek, pastoral özlem ve yeni keşfedilen zarafetle dolu” ifadesiyle tanımlanıyor.

Kayıt sürecinin ardından grup Rolling Stone’a yaklaşmakta olan albümlerinin “çok farklı” olduğunu söylüyor, Paul Banks, yeni albüm hakkında “Kesinlikle bizim gibi hissettiriyor. Grubumuzun kalbi ve ruhu – sanki sesimizin bir DNA’sı var. Başka bir parçam, ‘Bu çok farklı olabilir’ diye düşünüyor” diyordu. “Özellikle şarkılardan birkaçı gerçekten arsızca olumlu duygulara sahip” diyen Banks, “İyi hissettiren bir şey de özlemdi” diyerek birkaç ipucu bırakıyordu dinleyici cephesine.

Daniel Kessler’in yılan gibi gitar düzenlemeleri gökyüzüne doğru yükseliyor, Samuel Fogarino perküsyon hassasiyetini garip ölçülere bölüyor, Paul Bank’ın vokalleri ise derin, özlem dolu bir kırılganlık yayıyor” ifadesi vurgulanıyor basın bülteninde.

Grubun pandemi dönemi kaydettiği albümünün duygusal bir katran çukuru olması beklenebilecekken Banks “İnsan ruhunun asaleti ayağa kalkmak ve geri gelmektir” diyor ve ekliyor, “Evet, her şeyin ne kadar berbat olduğuna odaklanabilirim, ama şimdi umutlu olmanın gerekli olduğunu ve Interpol’ü Interpol yapan şeyde hala inandırıcı bir duygu olduğunu hissediyorum.

tr_TRTurkish