Gözünüzü Kapattığınızda 80’lere Işınlanacaksınız: Yeni Journey Albümü “Freedom” Yayında

Boğaç Gökmen

70’li yılların ikinci yarısıyla birlikte 80’ler rock sahnesine hükmeden grupların başında gelen Journey, yeni stüdyo albümü “Freedom”ı yayımladı.

“Freedom”, döneminin arena rock tabirinin en karakteristik ekiplerinden Journey’nin bir önceki 2011 albümü “Eclipse”den on bir yıl sonra dinleyiciyle buluşan ilk şarkılarına ev sahipliği yapıyor ki dinlerken gözünüzü kapattığınızda bir an 80’li yılların herhangi bir anına ışınlanacağınız bir bütünden söz etmek mümkün.

On beş şarkının yer aldığı “Freedom”, grubun 1975’te kendi adını taşıyan albümünün çıkışından bu yana on altıncı stüdyo albümü olarak geçiyor kayıtlara.

Gitarist Neal Schon, klavyeci Jonathan Cain, davulcu ve yapımcı Narada Michael Walden ve vokalist Arnel Pineda’nın yanı sıra grup, yeni albüm vesilesiyle daha önce 1986 albümü “Raised on Radio”da çalan olağanüstü stüdyo basçısı Randy Jackson ile de yollarını yeniden birleştirdi.

Dinleyicinin kendilerinden beklediği aşina lezzetler üzerine kurulu albümde, bildiği en şık yoldan ilerleyen grup, ayağı yere sıkı basan beste yapılarıyla birlikte geçmişe selam çakan parlak anlar yakalamayı da bilmiş. Tabii tüm bunların altında tuşlular ve gitar tonlarıyla yakalanan kıvam ve şarkıcı Arnel Pineda’nın ortaya koyduğu takdirlik performans bulunuyor.

2007’den bu yana grupla birlikte olan şarkıcı Arnel Pineda ise Journey deyince akla gelen ilk isimlerden büyük rock şarkıcısı, ‘The Voice’ lakaplı Steve Perry’nin rolüne soyunuyor ki Journey tarzı gruplar düşünüldüğünde mikrofon başı kudretinin ne kadar mühim bir etken olduğu gerçeği bir kenarda dururken gözler ister istemez kendisinin üzerine çevriliyor.

Esasen bu bir kesim için zorlayıcı olarak da nitelendirilen görevi, ilk olarak ‘kendi olmak’ çalışma prensibinden ilerleyerek yerine getiren şarkıcı Pineda işin altından da kalkıyor doğrusu. Geçen yıl Rolling Stone röportajında, yapımcı Walden ile çalışmaktan övgüyle söz eden Pineda, onu en büyük akıl hocalarından biri olarak gördüğünü vurgulamıştı.

Pineda’nın Walden’den akıl hocası olarak bahsetmesinde ne kadar haklı olduğunu albümün genelindeki nitelikli ve parlak akıştan da fark ediyoruz. Yapımcı koltuğunu paylaşan Neal Schon, Jonathan Cain ve Walden üçlüsü, iniş çıkışlardan söz edilebilecek olsa da klasik formülün, gerekli sosların ve klasik ölçü değerlerinin beklenen lezzeti ortaya koyacağının bilincinde dinleyiciye kıvamı yerinde bir Journey yolculuğu sunmayı başarıyor.

Tabii ki bir başyapıt değil “Freedom” ancak hissettirdikleriyle ve türün renk kartelasına hâkim hünerli dokunuşların damakta bıraktıklarıyla keyifli bir dinleme süreci vadediyor.

tr_TRTurkish