İlhan Berk 100 Yaşında sergisi Yapı Kredi Kültür Merkezi’nde

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ın modern Türk şiirinin öncülerinden İlhan Berk’in 100. doğum yıldönümü için hazırladığı “Şiir Her Yerdedir – İlhan Berk 100 Yaşında” sergisi, Yapı Kredi Kültür Merkezi’nde açıldı. Sergi, 20 Ocak 2019’a dek gezilebilecek.

Sergide konuklar için İlhan Berk’in üretim sürecinden altı bölüm yer alıyor: “Omurga/25 Şiir Kitabı”, “Evren/Resimler”, “Yörünge/Kitaplık”, “Kılavuz/Defterler”, “Kabuk/Eşyalar” ve “Harfler/Formlandırma Çabaları”

Serginin omurgasında, İlhan Berk’in 25 şiir kitabı yer alıyor. İlhan Berk’in daha önce görülmemiş resim ve desenleri konuklara sunuluyor.

Şairin kendi el yazısıyla tuttuğu notlarının yer aldığı defterleri… Defterlere İlhan Berk,  1955’lerden itibaren yazıyordu. Ayrıca bu defterlerin kapaklarını da kendisi hazırlıyordu.

Yayımladığı şiir kitaplarının sayfaları da sergide yer alıyor. Ancak sadece bu değil, her kitap için günümüzün önde gelen şair ve yazarlarının güncel görüşleri de not olarak konuklarla paylaşılıyor. Bu sergide elbette İlhan Berk’in kişisel eşyaları da yer alıyor.

Yapı Kredi Kültür Sanat tarafından düzenlenen “Şiir Her Yerdedir – İlhan Berk 100 Yaşında” sergisinin küratörlüğünü Dr. Necmi Sönmez, tasarımını Yeşim Demir yaptı.

İlhan Berk 100 Yaşında sergisi

Sergide İlhan Berk’in kullandığı kitaplığı da bulunuyor. İlhan Berk bu kitaplığı, Bodrum’da yaşamaya başladığı 1970 yılından itibaren kullanmıştı. Kitaplık bize İlhan Berk’in dünyasına dair büyük bir izlek sunuyor. Şairin dünyaya açılan penceresine ortak oluyoruz. Konuklara bu kitaplığı interaktif olarak inceleme olanağı da sunuluyor.

tr_TRTurkish