İklim değişikliği Avustralya’nın yangınlarını yoğunlaştırıyor

Avustralya’nın güneydoğu kıyılarında yüzlerce yangın şiddetlendiğinden on binlerce Avustralyalı evlerinden kaçıyor. Ve evet, iklim değişikliği neredeyse kesinlikle, bu felaketin sorumlusu.

Durum ne kadar kötü? Ekim ayından bu yana binden fazla bina yıkıldı ve 17 ölümle birlikte, Avustralya tarihinin en kötü yangın mevsimlerinden biri olarak yaşandı ve yaz neredeyse hiç başlamıyor.

Yangınları tetikleyen ne? Yaz yangınları Avustralya’da yaygındır, ancak iklim değişikliği onları daha da kötüleştirmektedir.

Avustralya Meteoroloji Bürosu’nun 2018 raporuna göre, sıcaklıklar arttıkça, aşırı sıcaklık olayları daha yaygın hale geliyor ve kuraklıklar daha şiddetli hale geliyor olsa da, bahar yağmurları son on yılda azaldı.

Geçen yıl Avustralya’nın en sıcak ve en kurak yılıydı, acımasız Aralık sıcak hava dalgaları ülke çapında yeni sıcaklık rekorları kırdı ve felaket yangınları için koşullar arttı.

Cevap: Binlerce itfaiyeci alevlerle savaşıyor. Hükümet, kıyıya sıkışmış insanları kurtarmak için askeri gemiler ve helikopterler hizmete sundu.

technologyreview.com

tr_TRTurkish