Harley Üzerinde Özgürlük Sürüşü: 1950’lerde Zenci Motosiklet Çetesi

Rosa Parks’ın hayatını riske atarak o tarihi otobüs seyahatini gerçekleştirdiği yıllarda, Dr. Martin Luther King Jr, Malcolm X, Huey P. Newton ve the Black Panthers Rosa ile birlikte eşit haklar için savunuculuğuna soyunmuştu.

California Oaklan’daki The East Bay Dragons Motosiklet Kulübü 1950’lerde bir araba kulübü olarak Tobie Gene Levingston tarihinden kuruldu ve California Hell Angels’in kurucu üyelerinden Sonny Barger’le birlikte hareket etmekteydi. Kulübün asıl amacı gençleri suçtan uzak tutmaktı. Lakin The East Bay Dragons Motosiklet Kulübü 1959 yılında türünün ilk örneği olarak hukuk dışı Harley kulübüne dönüştü.

İki tekerlek üstünde, siyahî, Harleyli bir grup motosiklet tutkununun yollarda boy göstermesi hiç alışılmış bir durum değildi. Amerika’nın şehirleri bir anda rakip çetelerin çatışmalarına şahitlik etmeye başladı ve ırksal ayrımcılığın merkezi olan bir savaş alanına döndü.

East Bay Dragons, modern şehir halk kahramanları arasındaki yerlerini yıllar içerisinde sağlamlaştırdılar, tıpkı Hell’s Angels, the Oakland Raiders ve the Black Panthers gibi. Onların efsaneleri konuşulmayan Afro-Amerikan tarihinde yerine aldı.

Grup - East Bay Dragons

Bu tarihi yazanlar şu an Son of Anarchy dizisini kulüp evlerinde zevkle izliyorlar.

İşte onların web sitelerinden bazı resimler.

East Bay Dragons

East Bay Dragons

Mor Chopper - East Bay Dragons

Çanta - East Bay Dragons

Ceket Sırt - East Bay Dragons

Boş Bisikletleri - East Bay Dragons

East Bay Dragons - Trophy ile Grup

East Bay Dragons hikâyesi kurucu olan Tobie Gene Levingston tarafından Motosikletin Ruhu adında kaleme alındı.

Fotoğraflar: East Bay Dragons

What's your reaction?

tr_TRTurkish