Grafitti’nin Az Bilinen Tarihi

Banksy ve Shepard Fairey gibi sanatçılardan çok önce sokak sanatında başka isimler vardı, ilk süslemeler gibi şeyleri yapan ya da kendi lakaplarını duvarlara işaretleyerek çizimler yapan Graffiti öncüleriydi onlar.

Wall Writers: Graffiti in Innocence bir belgesel film ve 350 sayfadan fazla bir el kitabı. Film ve kitap ikisi birden Roger Gastman tarafından yönetildi ve tasarlandı. Efsane film yapımcısı John Waters belgesel metnini yazdı ve kitabın ön yazısı da ünlü sanatçı Barry McGee tarafından yazıldı.

Graffiti ve sokak sanatı bu gün büyük ölçüde görsel sanatın rock’n roll’u olarak kabul ediliyor ve Wall Writers 1967’den 1973’e New York ve Philedelphia’adan başlayan doğuş hikâyesidir. Wall Writers, 20. Yüzyılın en büyük sanat hareketinin başlangıcının seçkin bir aktarımıdır. Şimdiye kadar bu hikâyeyi anlatmak kimse için mümkün olmamıştır çünkü hiç kimse, bu filmde öne çıkan hareketin yaratıcılarının tam listesine erişememiştir. Pek çok sanatçı bu proje için ilk kez kamera karşısına geçti.

Wall Writers, dünya üzerindeki gençlerin hayallerini süslemeye devam eden grafitinin ve sokak sanatının kökenine ilk defa bir bakış sunuyor.

Wall Writers, 60’ların sonu ve 70’lerin başında karmaşık bir sosyal dönem esnasında ana akım içinde grafitinin patlamasını keşfediyor ve sadece grafitinin duvarlarda yer alan erken dönemine bakış atmıyor aynı zamanda kültür içindeki yerini irdeliyor. Graffitinin yaratıcıları CORNBREAD, TAKI 183, LSD OM ve daha onlarcasıyla özel röportajlar ve benzeri görülmemiş bağlantılar ortaya koyuyor. Duvara yazma devrimine tanıklık eden gazeteci, tarihçi ve politikacı tanıklar da filmde yer alıyor.

TAKI 183 filming for Wall Writers

Bu konuda her şeyden daha kapsamlı olan Wall Writers, sadece erken graffitiyi yazısının kendini keşfetmiyor aynı zamanda onu yaratan yazarları ve onların yazılmasını devam ettiren kültürü de keşfe çıkıyor – hükümete karşı isyan etmek bir ihtiyaç olunca bir mesaj vermek için ya da sadece toplum tarafından fark edilmesi için…

Filmin özel röportajları nadir fotoğraflar ve arşiv görüntüleriyle birleştirildi, bunların çok daha önce ekranda hiç görülmemiş ve aynı zamanda onlarca yılın hafızasından gelen erken dönem grafitti kanıtlarıyla tarihsel referans noktalarını veriyorlar. 1967 yılında grafitinin mütevazı başlangıcından 1973 satılan ilk boyamaya kadar Wall Writers, şehir hayatını, toplumsal dönüşümü, kamusal sanatı ve sonuç olarak dünyadaki görsel sanatı değiştirebilecek kadar büyüyen bir hareketin başlangıcının bağlamını gözler önüne seriyor.

tr_TRTurkish