Günün Albüm Önerisi: Oscar Jerome “Breathe Deep”

Boğaç Gökmen

Günün albüm önerisinde bu kez, taze çıkan albümler havuzuna bir dalıp çıkıyor, Güney Londra caz sahnesinin parlayan yeni nesil yeteneklerinden Oscar Jerome’nin ilk uzun metrajlı albümüne kırıyoruz rotayı.

Küçük yaşlardan beri gelişen Güney Londra müzik sahnesinde büyürken sayısız performansta vokalist, gitarist ve besteci olarak çalışan Oscar Jerome, ilk albümü “Breathe Deep” ile kariyeri için önemli bir adım daha atıyor.

İlk EP’sini 2016’da yayımlayan Norfolk doğumlu müzisyen, solo projesinde Gil Scott-Heron, George Benson, John Martyn, The Clash, Ali Farka Toure ve Jay Dilla gibi ilham aldığı sanatçıların etkilerini bir araya getiriyor.

Bununla beraber albümde şimdiye kadarki yolculuğunun ayrılmaz parçası olduğunu söylediği bir iş birlikçi ordusuyla güçlerini birleştirdiğini görüyoruz ki bu konuklar arasında Joe Armon-Jones, Sons of Kemet ve Maisha’dan arkadaşlarının yanı sıra Steam Down sanat kolektifinden Brother Portrait ve müzik çevrelerince son dönemin en beğenilen şarkıcı-söz yazarlarından Lianne La Havas yer alıyor.

Hem yenilikçi hem de geleneksele göz kırpan, çoğu zaman R&B ritmik yapısının kollarında zaman zaman da etnik melodilerin izinden dinleyiciye yepyeni ufuklar açarak ferah bir nefes alma alanı yaratıyor Oscar Jerome.

Albümü en iyi tanımlayacak kişi olarak sözü Oscar Jerome’a bırakıyor, sesi açıyor ve arkamıza yaslanıyoruz.

Breathe Deep”, müzikal olarak kim olduğum ve bu noktaya varma yolculuğum hakkında oldukça geniş bir sunum. Kişisel düzeyde, bu kendini geliştirme yolunda hem duygusal hem de yaşamda daha geniş anlamda gösterilen çabanın bir yansıması” ifadeleriyle albümün röntgenini çeken Jerome, “kendini başarısızlığa hazırlamak ve buradan büyümekle ilgili. Geri adım atmak ve işlerin nereye gittiğini ve nerede olduğunu görmek için bir dakikanızı ayırın” diyerek önemli bir görüşün altını çiziyor.

Ayrıca, albümdeki daha politik anlarda insanların dayanıklılığına da değindiğini söyleyen Jerome, “Dünya berbat bir yer ama insanlar yine de kendilerini buna hazırlamanın yollarını buluyor” sözleriyle albümün iç dünyasını özetliyor.

https://open.spotify.com/album/4PA3wV5p1TMLk2e27RuDGq?si=GbNlZ1g6ReKSTv24eiGAdg

tr_TRTurkish