Günün Albüm Önerisi: Elder “Omens”

Boğaç Gökmen

Günün albüm önerisinde bu kez, asfaltta lastiğin izini bırakacak aynı zamanda da manzaranın keyfini çıkartacak bir albüme yanaşıyoruz.

Boston, Massachusetts merkezli progresif rock/metal dörtlüsü Elder ve yine destansı, oturaklı şarkılarla dinleyiciyi saflarına çektikleri yeni albümleri “Omens”e kulak verelim istedim.

2000’lerin ortalarında temelleri atılan grup, birkaç üye değişikliğiyle birlikte yayımladığı beş tam uzunluklu albümü arkasına alarak son dönemin işinin ehli kategorisine adını yazdıran ekiplerinden biri.

Stoner’dan progresif katmanlara yol alan öldürücü riffler, synth katılımıyla öne çıkan kesintisizlik ve dinamizm ile bir bütün olarak dinlenmesi tavsiye edilecek albüm, 55 dakikalık bir dinleti olarak çıkıyor karşımıza.

2009 tarihli kendi adlarını taşıyan albümleriyle çıkış yapan ardından 2011’de “Dead Roots Stirring” ile asfalta yayılan ekip, 2017 çıkışlı “Reflections of a Floating World” ile iyiden iyiye sol şeritten gazlamaya başlamıştı.

2013’de yayımlanan “Live at Roadburn” konser kaydı ise grubun canlı performans lezzetine tanık olmak için en az birkaç tur dönmesi gereken işçiliği sağlam bir konser albümü olarak not edilebilir.

Uzun şarkı sürelerinin bir kesim dinleyiciyi uzak tutacağı düşünülse de içine girildiğinde derinlerine çeken güçlü anlatım sayesinde albüme adım attığına memnun kalacakların sayısı fazla olacaktır diye düşünüyorum.

Günümüzde herhangi konuya dikkatimizi yoğunlaştırma konusunda değişimler yaşasak da mevzubahis albüm gibi yapımlar ve Elder gibi gruplar, koşturmacaya bir mola vermemizi, bir tık yavaşlayıp ruhumuzu besleyecek lezzetlere zaman ayırmamız gerektiğini hatırlatıyor.

Ne dersiniz?

What's your reaction?

tr_TRTurkish