Grafiti sanatçıları Wfist, Kienart, Highero ve Turbo’nun The Irish Spirit için hazırladığı tasarımlar İstanbul’un duvarlarına taşınıyor

The Irish Spirit Dublin’i İstanbul sokaklarına getiriyor. 

Dört farklı grafiti sanatçısı Wfist, Kienart, Highero ve Turbo’nun The Irish Spirit için hazırladığı tasarımlar İstanbul’un duvarlarına taşınıyor. Sokak sanatçılarının elinden çıkacak tasarımlardan ilki dün itibariyla, sanatçılardan Turbo’nun spreyleriyle Kadıköy’deki Aksi Pub’ın duvarında hayat buldu bile. Önümüzdeki haftalarda da İstanbul sokaklarında Dublin ruhu dolaşacak. İstanbullular The Irish Spirit sayesinde İrlanda ruhunu kentte daha fazla yaşamaya başlayacak.

The Irish Spirit 

The Irish Spirit, yani İrlanda ruhu. Bir nevi içimizdeki, yanı başımızdaki İrlandalı. İrlanda’ın başkenti Dublin, The Irish Spirit’in tüm unsurlarını bünyesinde barındıran bir şehir aslında: yaratıcı, cesur, özgür ve eğlenceli.

U2, Lady Gaga, Bruno Mars gibi birçok starın şarkılarını kaydettiği Windmill Lane Studios’un bulunduğu, şehrin her köşesini dolduran yüzlerce pub’da insanların İrlanda viskisini veya lezzetli biralarını içerken keyifle sohbet ettiği, Oscar Wilde gibi birçok sanatçıya ilham kaynağı olan, keyif dozu epey yüksek bir şehir Dublin.

Yani Dublin, insanın içindeki tutkuyu beslemesine ve yaratıcılığını dışa vurmasına imkan tanıyan, hatta buna zorlayan bir yer. Dublin dünyada sokak sanatçılarını en çok destekleyen şehirlerin başında geliyor. Öyle ki Dublin, dünyanın en fazla legal grafiti duvarı olan şehirlerden biri. Her sene Tivoli Park Garden’da yapılan grafiti festivaline dünyanın dört bir yanından yüzlerce sanatçı geliyor ve parkı her sene bambaşka bir görselliğe boyuyor.

Yukarıda bahsettiğimiz efsanevi Windmill Lane Studios duvarı da dünyanın en popüler graffiti alanlarından bir tanesi. Dublin’in bir diğer simgesi Temple Bar ise The Irish Spirit’i tam olarak deneyimleyebileceğiniz, İrlanda viskinizi yudumlarken duvarlardaki yüzlerce grafitiye göz atabileceğiniz, aynı zamanda pub’da hiç yalnızlık çekmeden, kolayca herkesle muhabbet edip, geleneksel İrlanda müziklerini yiyebileceğiniz şahane bir mekan. Yolunuz Dublin’e düşerse, uğramadan geçmeyin deriz.

bantmag

tr_TRTurkish