15-19. Yüzyıllardaki kadın sanatçıları tanıtma amacıyla kurulan bir veritabanı “A Space of Their Own”

Sanat tarihi boyunca, kadın sanatçıların isimleri büyük ölçüde kabul görmemiş veya unutulmuş olduğundan, sanat, erkeklerin dünyasıyla çevrelenmiştir. İtalyan Rönesans ressamı Sofonisba Anguissola bunun başlıca örneğidir. Kadın ressam, büyük sanatçılar Michelangelo ve Anthony van Dyck’tan beğeni topladı ve Kral II. Phillip’in saray ressamı olma mertebesine erişti. Ama bugün, çoğunluk tarafından bilinmiyor ve bu konuda yalnız değil. Bu dönemin pek çok kadın yaratıcısı, işlerini barındıran müze evlerdeki çalışanlar için bile bir muamma.

Women Database

Sofonisba Anguissola , anonim görsel

Bir çevrimiçi veritabanı, bu anlatıyı değiştirmek için çalışıyor. A Space of Their Own (yazar Virginia Woolf’un Kendine Ait Bir Oda’sına atıfta bulunuyor), Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da 15. ve 19. yüzyıllar arasında aktif olarak çalışan kadın ressamların, grafik sanatçılarının, heykeltıraşların ve daha fazlasının “kapsamlı bir kaynağını” derlemeye çalışacak. Veri tabanı, Indiana Üniversitesi’nden bir grup araştırmacıyla İtalyan müzelerinin depolarında tutulan kadınların sanatını tanımlamak, restore etmek ve sergilemek üzere çalışan, Floransa merkezli, kar amacı gütmeyen bir vakıf olan Advancing Women Artists (AWA) arasındaki işbirliğiyle hayatına devam ediyor.

Women Artists Database, A Space of Their Own

Anna Dorothea Therbusch

Çevrimiçi olan benzer veritabanları da var. Örneğin Clara, tüm zaman dilimlerinden 18 bin kadın görsel sanatçıya sahip, ancak artık güncellenmiyor. AWARE, 1860-1972 yılları arasında dünyaya gelen uluslararası kadın sanatçıların kataloğunu yapan Fransız kar amacı gütmeyen bir organizasyon. A Space of Their Own’ın arkasındaki ekip, veritabanlarının  en genişini yapacaklarına inanıyor. Bir sanat tarihi profesörü ve A Space of Their Own yöneticisi olan Adelheid Gealt, “Başka hiçbir veritabanı tüm Avrupa’dan pek çok kadını, sağlam bir bibliyografya da dahil olmak üzere mümkün olduğunca çok bilgi içerecek şekilde kapsamıyor,” diye iddialı konuşuyor.

Women Artists Database, A Space of Their Own

Artemisia Gentileschi

Veritabanı ana listesi giderek büyüyor. 600’den fazla bireysel sanatçıları var ve halktan bilgi talebinde bulunmanın yanı sıra çalışmaları için binlerce müzeye ulaştılar.

Women Artists Database, A Space of Their Own

Mary Beale

mymodernmet.com

tr_TRTurkish