Glass Beams Gelecek EP’lerini İsim Şarkısı ‘Mahal’i Paylaşarak Duyurdu

Glass Beams bugün, Türkiye’de GRGDN Müzik temsilciliğinde olan Ninja Tune ile yaptıkları yeni anlaşmanın hemen ardından merakla beklenen yeni EP’leri ‘Mahal’ın 22 Mart’ta yayımlayacağını duyurdu. Bu haberlerin beraberinde EP ile aynı adı taşıyan parçaları “Mahal” da dijital platformlarda yerini alırken Nisan ayında bir dizi İngiltere/Avrupa turne tarihi açıkladı.

Melbourne merkezli üçlünün doğuşu, kurucu üye Rajan Silva’nın 1970’lerin sonlarında Hindistan’dan Melbourne’a göç eden babasının çocukluk anılarından ortaya çıkıyor. Silva, babasıyla tekrar tekrar izlediği bir DVD’yi hatırlıyor; 2002’de Londra Royal Albert Hall’da yıldızlarla dolu, efsanevi Hintli sitar sanatçısı Ravi Shankar ile kızı Anoushka’nın sahne aldığı, ikonik sanatçılar Eric Clapton, Paul McCartney ve ELO’dan Jeff Lynne’in de performans sergilediği eski Beatles üyesi George Harrison’a saygı konseri ‘Concert for George’. Müzik tarzlarının bu kesişimi, ikonik Bollywood vokalleri Asha Bhosle ve Mangeshkar sesleriyle, B.B. King ve Muddy Waters gibi blues efsanelerinin birlikte yer aldığı Silva’nın babasının plak koleksiyonuna da yansıyor. Özellikle Silva, R.D. Burman, Ananda Shankar ve kardeş Kalyanji-Anandji gibi Hintli sanatçıların öncülüğünü yaptığı Batı müzik tarzları ile geleneksel Hint müziğinin birleşimine ilgi duyuyor. Doğu ile Batı’nın, eski ile yeninin bu karışımı, grubun kendi çalışmalarında da yakalamaya çalıştığı bir duygu. 

2021’de yayımladıkları ilk EP’leri ‘Mirage’ ile hem sosyal ve dijital medyada hem kulaktan kulağa yayılarak, saykodelik tonlardaki parçalarını keşfeden yeni takipçiler edindiler. İlk EP’lerinin beklenmedik başarısının ve çok sayıda festival davetinin ardından Glass Beams, ‘Mirage’ EP’sinin hipnotik yeni yorumlarını bir kez daha dinleyiciyle buluşturup dünya çapında daha da güçlendi. Bu “yayımlanmamış parçaların” ilk klipleri hızla internette dolaşmaya başladı, milyonlarca görüntüleme topladı ve bu sayede hızla büyüyen bir takipçi kitlesine ulaştılar. 2023 sona ererken ve yoğun bir turnenin ardından ortalık yatışırken, merakla beklenen yeni şarkılarını kaydetmek için ev stüdyolarına çekildi. Bu kayıtlara da ‘Mahal’ adını verdiler. 

‘Mahal’ EP’si 22 Mart’ta dijital ve 17 Mayıs’ta fiziksel olarak Ninja Tune etiketiyle plak olarak çıkıyor.

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

tr_TRTurkish