Gerçek Yaşamdan Fotoğraflara

Manchester’da yaşayan fotoğrafçı Lee Jeffries evsiz insanların portrelerini çekmesiyle tanınıyor. Jeffries, kendi kendini yetiştirmiş bir fotoğrafçı. O, çektiği görüntüleri yaymak ve evsizler için bir farkındalık yaratabilmek için sosyal medyayı kullanarak mücadele ediyor.

Sanatçı bize insanlık ve onu yüceltmeyle dolu yeni bir yaklaşım sunuyor. Yaşamın izlerini taşıyan yüzlerle toplumu karşı karşıya getirerek gerçek bir drama dikkat geçiyor. Tabii bunu yapmak bir anda aklına gelmedi. Tesadüfler ve acılarla dolu bir hikâye, onu bu projeye başlaması için harekete geçirdi.

Muhasebeci ve amatör fotoğrafçı Lee Jeffries, 2008 yılında maratona katılmak için Londra’daydı. Yarıştan bir gün önce fotoğraf çekmek için şehirde dolaşmaya karar verdi. Leicester Meydanı’nın yakınında kamerasını uzaktan genç ve evsiz bir kadına çevirdi. Kadın Çin yemeği kutuları arasında bir uyku tulumuna sarılmıştı.

“O beni gördü ve yoldan geçenlerin dikkatini çekecek şekilde bağırmaya başladı. Ben sadece mahcubiyetle biraz uzaklaşabilir ya da yanına giderek özür dileyebilirdim.”

Jeffries ikincisini seçti ve kadının yanına oturarak onun hayat hikâyesini dinledi. Genç kadın sadece 18 yaşındaydı ve bir uyuşturucu bağımlısıydı. Anne ve babası ona hiçbir şey bırakmadan ölmüştü ve sokakta yaşamaktan başka çaresi yoktu. İşte bu yaşam öyküsü Jeffries için her şeyin başlangıcı oldu.

Jeffries artık evsiz insanların fotoğraflarını çekiyor. Aradan geçen sürede birçok fotoğraf çekti. O fotoğraflardan bazılarına aşağıda yer verdik.

Fotoğraflar © Lee Jeffries

What's your reaction?

tr_TRTurkish