Futbol Endüstrisinde İş Mi Arıyorsunuz?

Türkiye’de futbol sektöründeki işler muhtemelen ilanla bulunmuyor. Bir endüstrinin varlığından söz edebiliriz ama kurumsallığın varlığı için henüz erken. Ancak, bu günler de geçecek. Üniversitelerin ilgili bölümlerinde okuyanlar ve bu sektörde çalışma hayalleri kuranlar için Sports Business Institute Barcelona’nın bu konudaki makalesi ufuk açısı olabilir;

Hiç futbol endüstrisinde iş aradınız mı?

Eğer öyleyse, muhtemelen sektörün son derece rekabetçi ve zaman zaman da cesaret kırıcı olduğunu biliyorsunuz. İş ilanları sınırlı ve genellikle de kamuya açık değil. Ancak, sebat, azim ve sıkı çalışmayla, doğru bir yaklaşımı birleştiren, hayali futbol sektörü olan adayların şansı yok değil.

Faaliyet gösterdiğimiz sektörü göz önüne alarak, iş ararken kullanabileceğiniz ve 2016’da kariyer gelişiminiz için faydalı olacağını umduğumuz 5 değerli ipucu:

1 – Linkedin’de Kişisel Markanızı Geliştirin

Kişisel markanız, hangi sektörde iş ararsanız arayın çok önemlidir. Günümüz dijital çağında, Linkedin, endüstrinin diğer profesyonellerine kendinizi ve deneyimlerinizi tanıtmak için çok değerli bir platform olduğu anlamına gelebilir.

Linkedin’deki varlığınızı geliştirmek için aşağıdaki birkaç ipucunu takip edebilirsiniz;

a) Doğru profil oluşturun – Profilinizde yüzünüzü açıkça gösteren profesyonel bir fotoğraf kullanın. Ayrıca sektörle ilgili anahtar kelimeler içermelidir. Bu aramalarda ve ek olarak kullanıcıların maruz kaldığı görüntülerde profil özetinizin daha sık görülmesini sağlar. Aynı zamanda iletişim bilgilerinizi de dâhil etmek iyi fikirdir. Size ulaşılabilecek e-mail adresi ve telefon gibi.

b) Değerli içerikleri gönderin – Linkedin’de kendinizi konumlandırarak başlamanın pek çok yolu vardır. Hızlı yolu, futbol kulüpleri, federasyonlar, pazarlama ajansları, spor markaları gibi belirlediğin hedeflere bu tür organizasyonlarla ilgili olduğunu gösteren makale, infografik vb. içerikler paylaşmaktır. Ayrıca Linkedin üzerinde direk kendi yazdığın makaleleri paylaşabilirsin. Onların kısa olmasına ve endüstri araştırmalarına dayanan verilerle analizler ortaya koyduğunuza dikkat edin.

c) Etkileyici kişilerle bağlantı kurun – Linkedin üzerinden endüstrinin profesyonelleri ile bağlantı kurarak değerli bir ağ oluşturabilirsiniz. Bir numaralı kural, ne olursa olsun, karşılığında bir şey talep etmeden önce daima değer katmaktır. Bunu yapmanın kolay yolu, onlara ilginç ve değerli gelecek ilgi çekici içerikler paylaşmaktır.

2 – Network, Network&Network

Kamuya açık potansiyel bir  iş ilanı ihtimalini beklemektense, bağlantılar sayesinde futbol endüstrisinde bir iş bulmak ya da staj yapmak için çok daha fazla şansın var.

Başlangıç için en iyi yol doğru bağlantılar kurmak ve aynı düşüncedeki insanlarla hem online hem offline olarak iletişim kurmaya başlamak gerekir.

Yaşadığınız bölgede ya da online platformlarda gerçekleşen etkinlikler, konferanslar, sempozyumlar, kurslar vb. gibi olaylara katılmak için inisiyatif almanız gerektirecektir.

Twitter ve Linkedin bağlantı kurmak ve yeni ilişkiler başlatmak için harika platformlardır.

3 – İlham Veren ve Sizi Heyecanlandıran İş Olanaklarını Takip Edin

Eğer futbol endüstrisinde bir kariyere başlamak ya da geçiş yapmak arayışındaysanız, açıkça tanımlanmış hedeflerinizin olduğundan emin olmalısınız.

Kendinizi nerede görmek istediğinizi gözünüzde canlandırın, profiliniz ve yeteneklerinize en uygun olan hedef pozisyonlar için yeteneklerinizin ve güçlü yanlarınızın bir dökümünü yapın. Tutkunun yeterli olmadığını unutmayın.

Spor endüstrisi diğerleri gibi bir iştir ve aynı şekilde söz konusu görevlere uygun becerilere sahip, yetenekli profesyoneller gerektirir.

4 – Endüstride Olabildiğince Deneyim Kazanın

Eğer endüstri ile ilgili deneyiminiz eksikse, profilinizin, aynı pozisyonlar için başvuran diğerlerine göre daha az rekabetçi görüneceğini hatırlayın.

Bu durumu telafi etmek için staj, gönüllülük ve misafir blog yazarlığı gibi farklı yollarla deneyim kazanmak hedeflenmelidir. Kendine güven için deneyim ve iş olanaklarını artırmak için de bağlantılar gerekir.

5 – Yeni Yetenekler Edinin ve Durmadan Öğrenin

Eğer yeni spor kariyerinizde rekabetçi olmanız gerekiyorsa, yeteneklerinizi geliştirmek için ek eğitimler almak ve staj yapma olasılığını düşünün. Ayrıca, bugün içinde yaşadığımız dünyanın çok hızlı değiştiğini ve tüm sanayi ve sektörlerde üç ya da dört diplomanın gerektiğini gördüğünüzde yıkılabileceğinizi dikkate alın.

Yeni beceriler edinmenize olanak sağlayan doğru kursu bulmanız paha biçilmez değerdedir ve mümkünse iş gücüne katılımda değişiminizi tamamlarken, devam etmesine izin verebilirsiniz.

What's your reaction?

tr_TRTurkish