Beden Diliyle Aşkı Anlatan İllüstrasyonlar

Fransız illüstratör Marion Fayolle insan ilişkileri hakkında sözsüz anlatılar ortaya koydu. Tuhaflığın, felsefenin ve şaşırtıcılığın kesişme noktasında insanlığın bölük pörçük işaretleri…

Fransız  karikatür sanatçısı ve illüstratör Marion Fayolle’nin çalışması görsel şiir niteliğinde nadide bir eser. Codex Seraphinianus’un gerçeküstü tuhaflığını, Gregory Blackstock’un illüstrasyonlu listelerinin görsel ciddiyetini ve Blexbolex’in vinyetlerini çağrıştıran Fayolle’in çalışmasında henüz hiç kimseye benzemeyen farklı bir duyarlılık da var.

Bazen komik, bazen dokunaklı, bazen parlak ve bazen de derin felsefe içeren Fayolle’un güzel sözsüz öyküleri,  aşkın ve kaybın, tutkunun ve ihanetin, özlem ve şehvetin kelimelerini görüntülerle gözlere anlatır.

Onlar parça parça olsalar da anlamlılar. Sanki bir beynin birbirinden kopuk parçaları gibi uyumlu bir görüntü, bir izlenim, bir hikâyenin dünyasında birleşirler. Kitabeler yok, konuşma balonları yok, arka planlar yok!

İnsan ilişkileri evreni, aklın geri planda fısıldadığı, zekice anlamlandırılan beden dili sayesinde şefkatle resmedildi, titizlikle işlendi, şekiller özenle keşfedildi.

İllüstrasyonlar: Marion Fayolle

tr_TRTurkish