Fontaines D.C. Yeni Albümü “Romance”i İlk Single “Starburster” ile Duyurdu

Dublinli post punk grubu Fontaines D.C. 23 Ağustos’ta XL Recordings aracılığıyla dinleyiciyle buluşacak dördüncü albümleri “Romance”in detaylarını açıkladı. Duyuruyla birlikte grup, albümün ilk single’ı “Starburster”ı da paylaştı. Yeni şarkının müzik videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

“Romance”, grubun 2022’de yayımladığı “Skinty Fia”yı takip ediyor ve Fontaines D.C.’yi yeni müzikal ve tematik alanlara itmeyi amaçlıyor. Hip-hop, shoegaze, grunge ve daha birçok öğeyi bir araya getiren albüm, İrlandalı grubun milliyet, kimlik ve idealizm kavramları üzerine düşüncelerini sürdürüyor.

Gitarist Conor Deegan, “Bizde her zaman idealizm ve romantizm duygusu vardı,” diyor. “Her albüm bunu İrlanda’nın merceğinden, Dogrel kadar doğrudan gözlemlemekten biraz daha uzaklaşıyor. İkinci albüm (A Hero’s Death) bu kopuşla ilgiliydi ve üçüncüsü (Skinty Fia) diasporada yerinden edilmiş İrlandalılıkla ilgiliydi. Şimdi, romantik olmak için başka nerede ve ne var diye bakıyoruz.”

Grubun solisti Grian Chatten, “Bu albümde uzun zamandır söylemek istediğimiz şeyleri söylüyoruz,” diye ekledi. “Asla bitmiş gibi hissetmiyorum ama hafiflemiş hissetmek güzel.”

Yeni şarkı “Starburster” grubun gittikçe deneyselleşen yönünün ilk tadı olarak karşımıza çıkıyor. Grubun solisti Grian Chatten’in Londra’daki St Pancras istasyonunda geçirdiği panik ataktan esinlenen parçada hip-hop etkileşimli davullar, Chatten’den hızlı bir vokal performansı ve şarkı ortasında bir ton değişimi yer alıyor.

Chatten geçtiğimiz yıl Chaos for the Fly adlı ilk solo çalışmasını yayımladı. Fontaines D.C. ayrıca kısa bir süre önce Sınır Tanımayan Doktorlar’ın Gazze ve Batı Şeria’daki yardım çabaları için para toplayan ateşkes başlıklı bir yardım EP’sine katkıda bulundu.

Aşağıda yeni şarkı “Starburster”, albüm şarkı listesi ve kapak görselini bulabilirsiniz.

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

Fontaines D.C. “Romance” şarkı listesi:

01. Romance

02. Starburster

03. Here’s The Thing

04. Desire

05. In The Modern World

06. Bug

07. Motorcycle Boy

08. Sundowner

09. Horseness is the Whatness

10. Death Kink

11. Favourite

Fontaines D.C., photo by Theo Cottle

Consequence.net

tr_TRTurkish