90’ların bütün hitlerini 20 Dakikalık Videoyla Dinleyin

1990’ların müzik listelerinde grunge’dan erkek gruplarına kadar her şey vardı.

1990’larda müziğe sevdalanmak kolaydı, çünkü olağanüstü hitlerin, şarkıların, tarzların ortaya çıktığı özel bir dönemdi. Rock, pop, hip hop, grunge ve R&B’deki en büyük yeteneklerden bazılarıyla doksanlarda tanıştık. Eğer anılar arasında müzikal bir yolculuğa çıkmak ilginizi çekiyorsa, CD ve kaset koleksiyonunuzu depolama alanınızdan çıkarmanıza gerek yok. Aşağıdaki videoda on yılın 1 numaralı şarkılarından klipler yer alıyor.

ABD Billboard Hot 100 verilerine dayanan, YouTube kullanıcısı boogiehead’in hazırladığı bu derleme, düzinelerce hit parçayı 20 dakikaya sığdırıyor. Videoyu baştan sona izlemek, müziğin 1990’larda ne kadar çeşitli olduğunu vurguluyor. Videodaki ikonik müzik sanatçıları arasında Whitney Houston, Michael Jackson, Celine Dion, Britney Spears, Tupac ve Elton John yer alıyor.

Janet Jackson, 90’larda Billboard Hot 100’de toplam altı kez zirveye yerleşti, ancak on yılın en büyük liste başı oyuncusu değildi. Bu onur Mariah Carey’e ait. 90’lı yıllar boyunca listelerde düzenli olarak yer aldı ve 14 kez 1 numara oldu. Boyz II Men ile olan işbirliği “One Sweet Day” 16 haftayı zirvede geçirerek tarihteki en uzun soluklu 1 numaralı hit oldu. Nihayetinde 2019’da Lil Nas X’in “Eski Şehir Yolu” tarafından tahttan indirildi.

Billboard listesinin üst kısmında müziğin 1990’lardaki evrimine ilişkin sınırlı bir bakış yer alıyor. Nirvana gibi grunge grupları hiçbir zaman 1 numaraya ulaşamasa da, müzik sahnesinde on yıla hakim olan pop sanatçıları kadar etkili olduklarını kanıtladılar. 1990’ların en etkili grunge sanatçıları hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

GÖRSEL: Mariah Carey, queen of the ’90s. / Kevin.Mazur/GettyImages

mentalfloss

tr_TRTurkish