Fleetwood Mac’in Gitarist ve Kurucu Üyesi Peter Green 73 Yaşında Öldü

Rock, blues sahnesinin en önemli isimlerinden, Fleetwood Mac’in kurucusu gitaristi Peter Green yaşamını yitirdi.

Ailesi tarafından yapılan açıklamada, Green’in bu hafta sonu sabaha karşı uykusunda hayata veda ettiği belirtildi.

Green, 73 yaşındaydı.

29 Ekim 1946’da Londra’da dünyaya gelen Peter Allen Greenbaum, sahne ismiyle Peter Green, 1965 yılında John Mayall’ın Bluesbreakers grubuna Eric Clapton’un yerine geçtiğinde henüz 20 yaşındaydı. O zamanlar Mayall, Green’in potansiyelini yapımcısına, “şu anda Clapton’dan daha iyi olmayabilir. Ama sen bekle, o en iyisi olacak” sözleriyle ifade ediyordu.

İki yıl sonra Green, Bluesbreakers’dan ayrıldıktan sonra davulcu Mick Fleetwood, gitarist Jeremy Spencer ve basçı John McVie ile birlikte rock sahnesinin en mühim topluluklarından Fleetwood Mac’i kurdu ve grupla birlikte üç albüm kaydetti.

Bununla birlikte, bu noktada Green’in zihinsel sağlığı bozulmaya başladı, şizofreni teşhisi kondu ve bir dönemi psikiyatri hastanelerinde geçti.

Yetmişli yılların başlarından başlayarak müzikal olarak aktif kalan Green, solo albümü “The of the Game”i yayınladı ve Fleetwood Mac grup arkadaşlarına geçici olarak tekrar katıldı.

1996 yılında yeni bir grup olan Splinter Group ile geri dönüş yapan Green, 2000’lerde ise Peter Green and Friends adı altında turneye başladı.

https://www.youtube.com/watch?v=Z-C6p-GwHfA
https://www.youtube.com/watch?v=MgJGcJ-EiXs&feature=emb_title
tr_TRTurkish