Festivaller Güzeldir Ama…

Her yıl dünyanın çeşitli yerlerinde birbirinden ilginç konularıyla sayısız festival düzenleniyor. Peynir yuvarlamadan portakal fırlatmaya, çamura batmadan domates savaşına kadar hayli enteresan içeriklere sahip olan bu festivaller, bir yandan gelenekleri yaşatıp katılımcılarını biraz olsun eğlendirse de,  bir taraftan da israfa neden olup doğaya zarar veriyor.

Bu eğlenceli ama bir kadar da israflı ve doğaya zararlı festivallere İspanya’daki Un  Savaşları ve Romanya’daki Ayı Dansı örnek olur nitelikte.

Her sene 28 Aralık’ta İspanya’nın Ibi kasabası Els Enfarinats adlı festivale sahne olur. Geçmişi 200 seneye dayanan bu festivalde sahte bir savaş sergilenir ve katılımcılar birbirlerine yumurta, un, havai fişek, yangın söndürücüler gibi malzemelerle saldırır.

Els Enfarinats denilen evli erkeklerden oluşan grubun kasabayı istilasıyla yapılan sahte savaştan sonra kazanan grup zaferini ilan eder ve gülünç yasalar koyup kasabayı yönetmeye başlar.

Günün sonunda gülünç yasalar nedeniyle halka kesilen cezalardan toplanan paralar hayır kurumlarına bağışlanır.

Eğlencesi ve ortaya çıkan görselleriyle festival oldukça hoş görünse de, yapılan sahte savaş sırasında harcanan gıda maddeleri can sıkmıyor değil…

Eğer Romanya’ya Aralık ayı sonlarında bir gezi düzenlerseniz, ülkenin köylerinde sizi onlarca ayı karşılayabilir.

“Ursul” adlı geleneğin bir parçası olan ve kökleri Roma dönemine kadar giden Ayı Dansı Festivali’nde her yıl Romanya’nın köylerinde renkli görüntüler ortaya çıkar.

Romanların bahşiş toplamak için sıcak metal üzerinde ayıları dans ettirmesi vesilesiyle başladığına inanılan bu festivalde, dans için kullanılan ayı postları hayli rağbet görüyor.

Festival esnasında 5 bin euroya kadar alıcı bulabilen bu postlar nedeniyle bölgedeki kahverengi ayıların öldürülmesi de bu festivalin can sıkan tarafı.

İsraf ve doğadaki canlılara verilen zararlar hoş olmasa Un Savaşı ve Ayı Dansı festivallerinde ortaya çıkan renkli görüntüler görmeye değer.

What's your reaction?

tr_TRTurkish