Fazıl Say ve Nicolas Altstaedt İmzalı “4 Şehir” Yayında

Fazıl Say & Nicolas Altstaedt imzalı “4 Şehir” geçtiğimiz günlerde raflarda ve tüm dijital platformlardaki yerini aldı.

Fazıl Say’ın Dört Şehir Çello ve Piyano Sonatı’nın yanı sıra; Claude Debussy, Dmitri Şostakoviç ve Leo Janaek‘in eserlerinin de yer aldığı “4 Şehir”, Ada Müzik etiketiyle piyasaya sürüldü.

Bu canlı ve seçmeli resital Fazıl Say’ın, ‘çok özel anılarla dolu’ dediği dört Türk yöresinin müzikal yorumu olan ‘Dört Şehir’ isimli eseriyle açılıyor.

BBC tarafından sipariş edilen eserin dünya prömiyeri, Haziran 2012 tarihinde City of London Festival’inde Nicolas Altstaedt ve Jose Gallardo tarafından gerçekleştirilmişti.

İlk parça usta halk ozanı Aşık Veysel’in bestesi ‘Sazım’ türküsü olurken Say, parçanın kapanış bölümünde bağlamanın hüzünlü kişiliğini yansıtır. Oradan Karadeniz’in Gürcistan sınırına, Hopa’ya uzanırız. Bu bölümde, Say bizi bu renkli coğrafyaya coşkulu bir düğün havasıyla beraber taşırken folklorik biçim olarak çok hızlı bir 7/16’lık Horon, kemençeyle ön plana çıkar. Bu karışıma, ‘Cilveloy nanayda’ gibi popüler halk türküleri de seri halde katılır. Birinci Dünya Savaşı’nın başkaldırı şarkısı olan ‘Ankara’nın Taşına Bak’ın yorumlandığı orta bölümün yoğun nostaljisi ise âdeta Say’ın Ankara’da doğup büyümesi ile ilişkilidir. Dört Şehir, Bodrum’a fırtınalı bir ziyaretle sona eriyor. Kendimizi her köşeden caz, pop ve swing gibi farklı müzik türlerinin duyulduğu Barlar Sokağı’nda buluyoruz. Bölümün sonunda bir tartışma çıkıyor ve bilindik bar kavgalarından biriyle müzik ani bir biçimde sona eriyor.

Kayıtları 2015 yılında Great Hall; Mozarteum Salzburg da gerçekleştirilen albümün, kayıt prodüktörü ve denge mühendisi olarak Jean-Martial Golaz yer alırken, edit ve miks aşamaları ise Jean-Martial Golaz tarafından yapıldı. İllüstrasyonlar da ise Mustafa Toygun Özdemir imzası bulunuyor.

What's your reaction?

tr_TRTurkish