Emma Ruth Rundle İstanbul’da: Heyecanlanmak İçin O Kadar Çok Sebep Var ki

Emma Ruth Rundle 11 Mayıs akşamı Blind sahnesinde İstanbullu müzikseverlerle buluşuyor.

Amerikalı şarkıcı-şarkı yazarı, gitarist ve görsel sanatçı Rundle, çarpıcı ve derinlere inen atmosferik şarkılarıyla ruhumuza dokunmaya geliyor. Yılın kaçırılmaması gereken konserlerinin başında yer alan Emma Ruth Rundle performansına heyecanlanmak için o kadar çok sebep var ki.

Son yıllar karanlık, ruhsal gelgitler yaşadığımız her sefer tutunup bir yerinden kendimizi düzlüğe çıkarmamızı sağlayan büyülü şarkılarıyla sıkı bağlar kurduğumuz Emma Ruth Rundle, duygularımızı yoğuran melodileriyle kucaklamaya geliyor.

Ruhunun götürdüğü yer giden, kendini arayan, karanlık kuytulara dalış yapmaktan çekinmeyen özgün bir yaratıcı süreç hikâyesi onunki.

2000’lerin sonlarına doğru kurduğu grubu The Nocturnes ve aynı dönem bir albümlerinde eşlik ettiği Red Sparrow ile tanınan Rundle, 2011’de yayımladığı “Electric Guitar: One” isimli ilk solo albümüyle kendi bireysel üretimlerini de paylaşmaya başlar. Aynı yıl, Greg Burns ve Dave Clifford ile Marriages üçlüsünü kurarak üretkenliğini sürdürürken, As The Headless Prince Of Zolpidem ismini verdiği elektronik dark wave projesiyle de sınırları kabullenmeyen bakış açısını sürdürür.

Rundle’ın ikinci solo çalışması “Some Heavy Ocean”, 2014’te yayımlanır. Hüzün dolu ve çokça yürek sızlatan yapısıyla kalplere kurulan albüm, Sargent House stüdyosunda kaydedilirken, kayıt sürecinde Rundle, stüdyo kompleksinde yaşar. Ayrıca Rundle, üçüncü albümü Marked for Death’in materyallerine kısmen ilham veren adenomyozis hastalığından muzdariptir. Tam bir arınma ve duygusal rahatlama seansı misali dinleyiciyi kıskıvrak avucuna alan albüm Ekim 2016’da Sargent House etiketiyle yayımlanır.

Rundle’ın dördüncü stüdyo albümü “On Dark Horses” ile Eylül 2018’de buluşulur. Jaye Jayle üyeleri Evan Patterson ve Todd Cook’un yanı sıra Dylan Nadon ile birlikte kaydedilen albüm, Rundle’ın içe dönük ve duygusal yönü ağır yaklaşımı ile büyülerken sonraki adımlarını merak ettirir.

2020’de Roadburn Festivali’nin iki küratöründen biri olur ve aynı yılın ekim ayında Thou ile birlikte “May Our Chambers Be Full” adlı ortak albümleri ulaşır kulaklarımıza. Tam bir doom ve sludge metal ziyefeti olan albüm yılın en iyileri arasında gösterilir.

Beşinci stüdyo solo albümü “Engine of Hell”, Kasım 2021’de gelir. Piyano, akustik gitar ve yaylılarla yaratılan atmosfer eşliğinde, usul usul fırtınalar kopar şarkıların içinde. Albümün, 2022’deki Roadburn Festivali’nde gerçekleştirdiği Live At Roadburn başlıklı canlı kaydı ise Temmuz 2023’te paylaşılır. “Bırakın Emma’nın sesi dolsun ruhunuza” dedirten konser kaydı dön dolaş dinlenecek etkiye sahiptir.

İlk albümü “Electric Guitar: One”ın devamı niteliğindeki “EG2: Dowsing Voice”, Mayıs 2022’de yayımlanır. Rundle’ın 2020 kışında Galler kıyılarında geçirdiği zamandan esinlenerek kaydettiği albüm, deneysel ve doğaçlama işçiliğiyle Emma Ruth Rundle kataloğunda özel bir yere yerleşir.

Uzunca bir zamandır birçoğumuz için ‘gelse de izlesek’ başlıklı listelerimizin başlarında yer alan Emma Ruth Rundle, tüm samimiyeti, yoğun, derin aktarımı ve büyüleyici sesiyle unutulmayacak bir gece vadediyor müzikseverlere.

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

Photo by Ruby Gold

tr_TRTurkish