Editors’ın Yeni Albümü “EBM”: Karanlık Bir 80’ler Yorumu

Editors’ın yeni albümü “EBM”, Play It Again Sam ve Türkiye’de GRGDN Müzik iş birliğiyle bugün dijital mecralarda, aynı zamanda plak, CD ve kaset olarak çıktı.

Dokuz şarkılık albüm grubun yeni üyesi Benjamin John Power namı diğer Ivor Novello ödüllü prodüktör ve kompozitör Blanck Mass ile ilk işleri ve sonsuz gelişimlerinin en yeni evresi. EBM’le çıkan son single’ın adı “Picturesque”.

Yaratıcılıklarında hiçbir zaman taviz vermemiş Editors için bile “EBM”, şu ana kadarki en deneysel çalışmaları olabilir: tempolarıyla vücudu harekete geçiren, heyecan verici, durmak bilmeyen bir elektro-endüstriyel rock kasırgası. Blanck Mass sahne isimli, Ivor Novello ödüllü yeni üye prodüktör Benjamin John Power’la ilk çalışmaları. Buna bağlı olarak albümün ismi – “EBM” – Editors ve Blanck Mass kelimelerinin baş harflerinin birleşimi. Fakat isim aynı zamanda 1980’lerde yükselen Electronic Body Music adlı müzik türüne bir gönderme. Bu yeni albümde grubun ana referans noktası olmuş, Nitzer Ebb, Front 242 ve DAF gibi sanatçıların synthesizer’ları, sis makineli, kulüp ışıklı ve deri kıyafetli estetiklerine bir ağıt.

Yoğun davullu altyapısı ve solist Tom Smith’in dramatik vokalleriyle savrulan son tekli “Picturesque”, projenin özündeki yüksek oktan enerjiyi netlikle yansıtıyor. Smith, parçayla ilgili “EBM’in en öfkeli bestesi, Picturesque’in teması kaosun tadını çıkarmak” diyor.

photo by Rahi Rezvani

Bir yanıyla da “EBM”, İngiliz popüler müzik tarihinin en ilgi çekici ve kalıcı başarı öykülerinden biri olan grubun yeni dönemini kutluyor. 17 yıllık kariyerleri boyunca Editors’un altı stüdyo albümü de Birleşik Krallık’ta ilk onda yer aldı, iki kere bir numara oldu ve çıkış albümleri The Back Room, Mercury ödülüne aday oldu. En son turneleri OVO Arena, Wembley gibi sahnelerde yer aldıkları, büyümeye devam eden seyircilerinin işareti bir zafer turu oldu. Aynı ilgiyi Avrupa ve dünyanın birçok diğer bölgesinde bulmayı başarabilmiş grubun süksesinin arkasındaki en büyük faktörlerden biri, şüphesiz sonsuzca evrimleşen sound’ları ve her yeni girişimde vizyonlarına sadık kalmaları. Editors’ın yolculuğundaki yeni sayfa da bu trendin devam edeceğini garantiliyor gibi gözüküyor.

What's your reaction?

tr_TRTurkish