Editors Yeni Şarkısı “Vibe” İle 80’lerin Derinliklerine İniyor

Editors, 23 Eylül’de dinleyiciyle buluşacak yeni albümleri “EBM”in yeni teklisi “Vibe”ı paylaştı. Albüm, Play It Again Sam ve Türkiye’de GRGDN Müzik iş birliğiyle yayımlanacak.

Seksenlerin daha yeraltı eğilimli kulüp müziğindeki yüksek tempo hazcılıktan ilham alan “Vibe”, Editors’ın deva elektronik aranjmanlarından ödün vermeden kariyerlerinde daha önce yönelmedikleri kadar pop bir sound’a yöneldikleri yeni bir dönemlerinde geliyor. Solist Tom Smith için şarkıyı, “gecenin ve karanlıkta hayat bulan her şeyin” bir kutlaması olarak tanımlıyor.

Altı üyeli ünlü grup ayrıca 2023’ün ilk aylarında boy göstereceği 7 İngiltere ve İrlanda konserini anons etti. Bu konserler arasında, efsanevi Londra sahnelerinden Troxy ve Nottingham, Cambridge, Manchaster, Glasgow, Dublin ve Bristol şehirleri de yer alıyor. Biletler

Editors, Eylül 2-4 tarihlerindeyse Bursa’da gerçekleşecek Nilüfer Fest’te ise Türk hayranlarıyla buluşacak.

Yaratıcılıklarında hiçbir zaman taviz vermeyen Editors için bile EBM, şu ana kadarki en deneysel çalışmaları olabilir: tempolarıyla vücudu harekete geçiren, heyecan verici, durmak bilmeyen bir elektro-endüstriyel rock kasırgası. Blanck Mass sahne isimli, Ivor Novello ödüllü yeni üye prodüktör Benjamin John Power’la ilk çalışmaları. Buna bağlı olarak albümün ismi – EBM – Editors ve Blanck Mass kelimelerinin baş harflerinin birleşimi. Fakat isim aynı zamanda 1980’lerde yükselen Electronic Body Music adlı müzik türüne de bir gönderme. Bu yeni albümde grubun ana referans noktası olmuş, Nitzer Ebb, Front 242 ve DAF gibi sanatçıların synthesizer’ları, sis makineli, kulüp ışıklı ve deri kıyafetli estetiklerine bir ağıt.

EBM, İngiltere popüler müzik tarihinin en ilgi çekici ve kalıcı başarı öykülerinden biri olan grubun yeni dönemini kutluyor. 17 yıllık kariyerleri boyunca Editors’un altı stüdyo albümü de Birleşik Krallık’ta ilk onda yer aldı, iki kere bir numara oldu ve çıkış albümleri “The Back Room”, Mercury ödülüne aday oldu. En son turneleri OVO Arena, Wembley gibi sahnelerde yer aldıkları, büyümeye devam eden seyircilerinin işareti bir zafer turu oldu. Aynı ilgiyi Avrupa ve dünyanın birçok diğer bölgesinde bulmayı başarabilmiş grubun süksesinin arkasındaki en büyük faktörlerden biri, şüphesiz sonsuzca evrimleşen sound’ları ve her yeni girişimde vizyonlarına sadık kalmaları. Editors’ın yolculuğundaki yeni sayfa da bu trendin devam edeceğini garantiliyor gibi gözüküyor.

Editors’ın yeni albümü, Play It Again Sam ve Türkiye’de GRGDN Müzik iş birliğiyle 23 Eylül’de çıkıyor. Yeni tekli “Vibe” şimdi tüm dijital platformlarda.

Fotoğraf: Rahı Rezvanı

tr_TRTurkish