Dolunay Obruk ile Caz Kafası

Birçok yaratıcı alanda aktif olup, birbirini besleyen ve ileri iten dallarda aktarmak istediğiniz motiflere hakim olabilmek önemli bir özellik. İşi çok daha farklı yönlerinden görebilmeyi ve boyutlar arası düşünsel katmanlarda gezinebilmeyi de beraberinde getiren bir gerçek bu.

Grafik tasarımcı, söz yazarı, besteci ve caz yorumcusu Dolunay Obruk, süzgecinden geçirdikleriyle deneyimlerini görsel ve işitsel anlamda bizlere ulaştıran son dönemin dikkat çeken isimlerinden. Sanatçı, Neşet Ruacan, Emin Fındıkoğlu ve İmer Demirer gibi isimlerle birçok projeye imza atarken, yurt içi ve yurt dışındaki çeşitli organizasyonlarda özgün caz yorumları yanında grafik tasarım alanındaki yeteneğini vokalleriyle de birleştirerek görsel bir derinlik oluşturmayı da başarıyor.

Obruk, klasikleşmiş caz standartları yanı sıra sevilen türküler ve kendi bestelerinden oluşan repertuarını evrensel caz formlarını temel alarak dinleyicisine ulaştırmakta.

Sanatçı, 2010 yılında ilk single albümü “Lambaya Püf De”yi piyasaya çıkarırken, Barış Manço’ya ait olan parçanın yeni düzenlenmesindeki yeni sözlerini de kendisi yazar. 2012 yılının Ekim ayında yayımladığı söz ve müziği kendisine ait “İstanbul Kafası” adlı single çalışması ve tüm müzik platformlarında yer alan klibi beğeni kazanırken bir dönem NTV’de yayımlanan aynı adlı programda jenerik müziği olarak kullanılır.

2004’ten bu yana İstanbul’da çeşitli caz kulüplerinde sahne alırken bu müziği kulüplerin ötesine taşımayı da amaçlar ve bu yönde çalışmalarda bulunmayı da ihmal etmez. 2011 yılında Sakıp Sabancı Müzesi bünyesinde Sibel Köse ve Ayşe Gencer gibi isimlerinde konuk olduğu ‘Dinlen-C Caz Konserleri’ projesini gerçekleştirir. Ayrıca aynı yıl Jazz Quartet olarak İzmir Adnan Saygun Konser Salonunda unutulmaz bir konsere imza atar.

Radyoculuk özelliğiyle de öne çıkan Dolunay Obruk, 2013 Mayıs’ından bu yana her hafta kendi hazırlayıp sunduğu ‘Caz Kafası’ adlı programını Joy Jazz internet radyosunda cazseverlerin karşısına çıkmakta ve birçok organizasyonda sahne alarak kendine özgü repertuarını dinleyicisiyle buluşturmaya devam etmekte.

What's your reaction?

tr_TRTurkish