Daughter, ‘Not to Disappear’ ve Hüznün Çekici Tarafı

Londra’da 2010 yılında kurulan indie-folk grubu Daughter, Elena Tonra’nın sakin, çekingen ve makul oranda hüzün barındıran vokallerine gitarda Igor Haefeli ve vurmalılarda Remi Aguilella’nın eşlik ettiği bir müzik hadisesi.

2011’de ‘His Young Heart’ kısa çalarlarını kendi imkanlarıyla yayımlayarak işe koyulan grup aynı yıl içerisinde anlaştıkları plak şirketi üzerinden ‘The Wild Youth’ kısasını da piyasaya sürerler. Bu iki çalışmada birçok iyi şarkı barındırmaktadır. ‘Candles’, ‘Home’, ‘Medicine’ ve ‘Youth’ parçaları  dikkatlerden kaçmazken çeşitli festivallerde boy göstermelerinin kapısını açar.

2013 yılına gelindiğinde grubun ilk uzun çaları ‘If You Leave’ yayımlanır. Albüm, önceki çalışmalarının yarattığı etkiyi sürdürecek düzeydedir ve olumlu geri dönüşler alır. İngiltere listelerinde gayet iyi bir grafik sergileyerek yılın en iyilerinden gösterilir. ‘Youth’ bu albümde de kendine yer bulurken, ‘Amsterdam’, ‘Winter’, ‘Smother’ ve ‘Still’ parçaları dinlenir de dinlenir. Daft Punk’ın meşhur  ‘Get Lucky’sine kendilerine özgü tılsımlarıyla kattıkları yeni soluk sayesinde sükse yaparlar. Elena’nın içerik olarak doyurucu sözlerinin şarkıların atmosferine ve aktarımındaki başarısına etkisi büyüktür. Kısa sürede kendi söylemleri ve bakış açılarını oturtan grup  bu sayede de hatırı sayılır bir kitle oluşturmayı başarır.

2016 tarihli yeni albüm ‘Not to Disappear’ yılın hemen başında dinleyicisiyle buluşur. Albümden yayımlanan ilk parça olan ‘Doing The Right Thing’ yüzeysel kalmayan işlerinin yeni çalışmada da devam edeceğinin teminatı olarak beğeni toplar. Hüznün her daim büyülü bir çekiciliği olmuştur ki Daughter bunu samimiyet, doğallık ve zarafet dengesinde taşıyarak karşıya geçirmek konusunda bizi yine yanıltmıyor.

Elena Tonra önderliğinde az zamanda iyi işler ortaya koyarak müziklerini belli bir noktaya taşımayı başaran Daughter’ın yeni albümü de önceki çalışmaları gibi alkış toplayacağa benziyor.

tr_TRTurkish