Disney, 21st Century Fox’u 52 Milyar Dolara Satın Aldı

Walt Disney, geçen yıldan bu yana devam eden 21st Century Fox satın almasını sonunda bitirdi.

Sarın almaya 20th Century Fox film stüdyosu ve İngiltere, Avrupa, Asya’daki Sky ve star uydu yayınlarını da kapsıyor. FX ve National Geographic kablo kanalları, ABD’deki 22 bölgesel spor kanalı ve Fox grubunun dijital yayın platformu Hulu’daki hisselerinin de anlaşmayla Disney’e geçeceği bildirildi. Ancak, Fox News ve Fox Sports’un Rupert Murdoch’un kontrolünde kalmaya devam edeceği belirtiliyor.

Disney, bu satın almayla tüm dünyadaki müşterilerine daha iyi içerik yaratmak ve daha fazla merak uyandıran eğlence deneyimini nerede ve nasıl isterlerse müşterilerine sunmayı amaçlıyor.

Walt Disney, bu kapsamda ilk icraat olarak 21st Century Fox ile aralarında Fox News, Fox Business Network, FS1, FS2 ve Big Ten Network gibi platformları bünyesinde barındıran FOX yayın ağı ve istasyonlarını ayıracağını ve bunları yeni bir şirkete aktaracağını açıkladı.

 

Anlaşma dahilinde Simpsons, Alien, Planet of the Apes serilerin yanı sıra, FOX’un elinde bulundurduğu X-Men ve Fantastic Four hakları da artık resmi olarak Disney/Marvel‘ın. Bu da X Men ve Avengers kahramanlarının ileride aynı filmde bir arada olabileceği anlamına geliyor.

Bilindiği üzere Disney, LucasFilm‘i 4 milyar dolara satın almış ve Star Wars‘a yeni üçleme ve yan hikayeler ekleyerek gişeden büyük hasılat elde etmişti. Ancak Star Wars hayranları kalitenin düştüğünü dile getirmişlerdi.

 

tr_TRTurkish