Devasa Bir The Velvet Underground Konser Seti Geliyor

Rock sahnesinin efsanevi topluluklarından “The Velvet Underground”, 8 plaklık bir konser kaydı setiyle geliyor.

Topluluğun, iki önemli konserinin 50. yıldönümünü taçlandırmak için piyasaya sürülecek “The Complete Matrix Tapes” başlıklı set, aynı zamanda grubun 1969 yılındaki konserlerinin bir belgeseli niteliğinde.

“The Complete Matrix Tapes”, 25-26 Kasım 1969’da San Francisco’da bulunan gece kulübü Matrix’te gerçekleştirilen iki gösteride, dört kanallı bir kayıt cihazıyla mekanın sahibi Peter Abram tarafından kaydedilmiş.

Bu iki gösteri, Lou Reed ve grubunun San Francisco’daki 18 gecelik konser serisinin bir parçası olurken ilk iki gösteri The Family Dog kulübünde diğeri ise, Jefferson Airplane şarkıcısı Marty Balin tarafından eski bir pizza restoranından bir kulüp mekanına dönüştürülen Matrix’teydi.

Konserler, grubun o yıl Mart ayında piyasaya sürülen, kendi isimlerini taşıyan üçüncü albümlerinin yayımlanmasından sonra gerçekleştirilir. Grup o dönem, bir önceki yılın sonbaharında ayrılan kurucu basçı John Cale’nin yerine yeni basçı Doug Yule’u ekibe dahil eder. Böylece grubun kadrosu Lou Reed ve Yule’nin yanı sıra kadroda davulcu Moe Tucker ve gitarist Sterling Morrison olarak şekillenir.

“The Complete Matrix Tapes” setindeki 43 şarkıdan bazıları ilk olarak 1974 yılında “1969: The Velvet Underground Live” isimli çiftli albüm olarak yayımlanmış, bir çoğu da 2015 tarihli CD’de yayımlanmış. Ancak sette yer alan dokuz parça bu yeni sürümden önce hiç bir yerde gün ışığına çıkmamıştır.

12 Temmuz’da piyasaya sürülecek “The Complete Matrix Tapes”de yer alan şarkılar arasında, “Waiting For The Man”, “Heroin”, “Sweet Jane”, “Pale Blue Eyes” gibi birçok klasik The Velvet Underground şarkısı yer alıyor.

Kapak Fotoğrafı: Getty

www.nme.com

What's your reaction?

tr_TRTurkish