David Gilmour Dokuz Yıl Sonra Gelecek Yeni Albümünden İlk Şarkı “The Piper’s Call”u Paylaştı

David Gilmour, 6 Eylül’de dinleyiciyle buluşacak ve dokuz yıl aradan sonra gelecek yeni albümü “Luck and Strange”den çıkan ilk şarkı olan “The Piper’s Call”u paylaştı.

“The Piper’s Call”, Gilmour’un albüm için bestelediği sekiz yeni şarkıdan biri ve sözleri eşi Poly Samson tarafından kaleme alındı.

Prodüktörlüğünü Charlie Andrew’un üstlendiği albüm, bas gitarda Guy Pratt ve Tom Herbert; davulda Adam Betts, Steve Gadd ve Steve DiStanislao; klavyede Rob Gentry ve Roger Eno; yaylı çalgılar ve koro düzenlemelerinde Will Gardner’ın da aralarında bulunduğu bir grup müzisyenin katkısıyla kaydedildi. Albüme adını veren parça, 2007 yılında Gilmour’un evindeki bir ahırda kaydedilen ve Pink Floyd’un klavyecisi Richard Wright’a ait.

Luck and Strange, Gilmour ve ailesinin canlı yayınlarda birlikte performans sergileyerek kendilerini eğlendirdiği 2020 ve 2021 yıllarındaki küresel kapanmadan doğdu.

Bu temaya uygun olarak Gilmour, Luck and Strange’in yapımında ailesinden de yararlandı. Sampson albümün sözlerinin çoğunu besteledi; kızı Romany “Between Two Points” şarkısında arp çalıp şarkı söylüyor; oğlu Gabriel geri vokal yapıyor; diğer oğlu Charlie ise “Scattered” şarkısına sözleriyle katkıda bulundu.

Gilmore, “Polly ve ben otuz yılı aşkın bir süredir birlikte yazıyoruz ve Von Trapped canlı yayınları Romany’nin sesi ve arp çalışının harika uyumunu gösterdi ve bu bizi bağlı hissettiğim bazı geçmişi bir kenara bırakma ve bu kuralları bir kenara atıp ne yapmak istersem onu yapma hissine götürdü ve bu çok keyifliydi” dedi.

Albümde sekiz yeni şarkının yanı sıra İngiliz indie pop grubu The Montgolfier Brothers’ın “Between the Points” şarkısının bir cover’ı da yer alıyor. Albümün sanat çalışması Anton Corbijn tarafından fotoğraflandı ve tasarlandı.

Poly Samson albümün “yaşlılığın bakış açısından yazıldığını; ölümlülüğün değişmez olduğunu” ve ilk parçada Gilmour’un “ebedi gençlik vaadi” hakkında şarkı söylediğini belirtti. Ayrıca “yılanlardan uzak durmak” hakkında bir şarkı sözü ve eski Pink Floyd üyesinden oldukça harika bir gitar solosu da var. Aşağıdan dinleyebilirsiniz.

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

David Gilmour “Luck and Strange” şarkı listesi:

01. Black Cat

02. Luck and Strange

03. The Piper’s Call

04. A Single Spark

05. Vita Brevis

06. Between Two Points

07. Dark and Velvet Nights

08. Sings

09. Scattered

David Gilmour, photo by Anton Corbijn

tr_TRTurkish