Dağlara Dönüşen Kitaplar

Ayrıntılı sözlük ve ansiklopedi oymalarıyla bizi şaşırtmaya devam eden Guy Laramée’nin yeni çalışmaları arasında onun kazdığı kitapların içinden yüzlerce sayfa aşağı çekilen derin mağaralar ve vadiler bulunmakta.

Özellikle biri, “V”, sonsuz bir çukurdan aşağı dönen kar şapkalı bir girdap gibi görünür. Bu parça ya da onun dağlık çalışmalarının herhangi birini görünce, onların yığılmış ve kumlanmış kâğıt malzemeler olduğunu hayal etmek zor. Yapraklar daha çok basılı höyüklerden yeryüzünün katmanları gibi sunuldu.

GuyLaramee_17

Laramée kültür erozyonuna kavramsal kod olarak referans kaynaklarında bölmeyi seçer, onun pratiğinin son 25 yılda yaydığı bir temadır. Sanatçı bunu “Kültürler ortaya çıkar, modası geçmiş hale gelir ve yeni bir tanesiyle yer değiştirir,” ifadesiyle açıklıyor. “Kültürlerin kaybolmasıyla, bazı insanlar yer değiştirdi ya da imha edildi. Şu anda kâğıt kitap ölmek üzeridir diyoruz. Bir mekân olarak kütüphane bitti. Biri ne olmuş ki diye sorabilir mi?”

GuyLaramee_11

Onun vitrine çıkan bilgiyi artıran çalışmaları bilginin önceki işaretlerini değiştiren birikimin aksine gerçek bir erozyon olabilir.  Onlar şimdi bizim dijital sistemlerimize entegre edilmiştir ve onların kendi kabukları dağlara ve vadilere dönüştü.

GuyLaramee_15

GuyLaramee_14

GuyLaramee_21

GuyLaramee_22

GuyLaramee_12

Fotoğraflar: Alain Lefort

tr_TRTurkish