Cypress Hill’in Dönüş Albümü “Elephants on Acid” Yayında

Cypress Hill sekiz yıl aradan sonra yeni albümüyle döndü.

“Elephants on Acid” başlıklı albüm 28 Eylül’de BMG etiketiyle piyasadaki yerini alırken DJ Muggs, B-Real, Sen Dog ve Eric Bobo’dan kurulu grammy ödüllü hip-hop, rap efsanesi topluluğun dokuzuncu uzun metrajlı çalışması olarak geçti kayıtlara.

1991’de kendi adlarını taşıyan albümleriyle sahneye çıkan, özellikle “Insane In The Brain” ve “I Ain’t Goin’ Out Like That” gibi parçalarla 90’lı yıllara damga vuran topluluğun yeni albümü “Elephants on Acid”, 2010 tarihli “Rise Up”dan bu yana yayımlanan ilk Cypress Hill albümü oluyor.

Ayrıca, albüme katkıda bulunanlar arasında Linkin Park’tan Mike Shinoda ve B-Real’in Prophets of Rage’den takım arkadaşı Rage Against the Machine gitaristi Tom Morello’nun isimleri dikkat çekiyor.

Hip hop’un öncü topluluğu, 70’ler rock tavrından referanslar alıp 90’lı yıllardaki çıkış dönemlerine göndermeler içeren sağlam alt yapıların omuzlarında yükselen bilindik ve güvenilir seslerini koruyor. Bu yanıyla bakınca dinleyicisini üzmeyecek birçok parçanın varlığında iyi bir geri dönüş albümünden söz etmek mümkün.

“Elephants on Acid”, türün demirbaş dinamiklerinin tam da yaratıcılarının elinden sunulduğu 21 parçayla doyurucu bir dinleme seansı olarak değerlendirilebilir. Mısır yer altı sahnesinin önemli isimleri Sadat ve Alaa Fifty’nin yer aldığı “Band of Gypsies”, sitar başta olmak üzere birçok yerel enstrümanın rol aldığı lezzetli altyapısıyla göze çarpıyor.

Bunun yanında, tuşluların girişi, sade bir ritim ve kadın vokallerin katkısıyla nakarata taşınan “Oh Na Na “, klasik Cypress Hill adımlarıyla ilerleyen “Locos” ve “Crazy”, albümün öne çıkan özel parçalarından “Reefer Man”, ürpertici atmosferleriyle kendini belli eden “Warlord” ve “Pass the Knife” ilk dinlemede zihinde yer edenler arasında gösterilebilir.

İlk dönem çalışmalarıyla kıyas yapmanın gerçekçi olmayacağı savını bir kenara koyarsak, türün ve Cypress Hill’in sıkı takipçileri için “Elephants on Acid” zaman geçtikçe demlenecek ve dinleyicinin nazarında başarılı bir yapım olarak kendine yer bulacak gibi görünüyor.

tr_TRTurkish