Cowboy Junkies’in Yeni Albümü “Such Ferocious Beauty” Yayında

Cowboy Junkies’in yeni albümü “Such Ferocious Beauty”yi 2 Haziran’da dinleyiciyle buluştu.

Kanadalı alternatif country/blues/folk rock grubunum beş yıl aradan sonra ilk yeni şarkılarına ev sahipliği yapan albüm, 2022’deki cover koleksiyonu “Songs of the Recollection” ve bir önceki stüdyo albümleri 2018 tarihli “All That Reckoning”i takip ediyor.

Margo, Michael ve Peter Timmins kardeşler ile ömür boyu arkadaşları Alan Anton’dan oluşan Kanadalı grup yeni albümde güzellik, yaşlanmak, ebeveynleri kaybetmek, ölümlülükle yüzleşmek ve sadece yaşamaktan kaynaklanan yıkımın ortasında kişinin hayatı için alan yaratma üzerine kafa yoruyor.

Albüm için gitarist ve besteci Michael Timmins, kendisinin ve şarkıcı Margo’nun şarkılar üzerinde çalışmak için daha fazla zaman ayırdıklarını ve Margo’nun yorumlarını stüdyoya götürmeden önce gerçekten oturmasına izin verdiklerini vurguluyor. Ve stüdyoya girdikten sonra, her zamankinden daha dinamik parçalar yaratmak için Alan ve Peter ile birlikte çalıştı.

Margo Timmins yaptığı açıklamada, “Bu farklı türde bir albüm, bir yoğunluk var” diyor ve ekliyor, “Birçok yönden müzik, belirli yapıların seçimi, kullanılan tonlar, albümün temalarını iletmede sözler kadar önemli hale geliyor. Şarkılar Mike’ın ruhunun ifadeleri ama bir kez yazıldıktan sonra, onları bana, gruba ve nihayetinde dinleyiciye verdiğinde, doğru ya da yanlış yorum yoktur.”

Albüm duyurusuyla birlikte paylaşılan ilk single “What I Lost”, Timmins’in babasının hayatının son birkaç ayını yansıtıyor. Şarkı, Michael’ın demansla mücadelesi sırasında babasıyla yaptığı konuşmaların bir yansımasıdır:

“Kuzey Quebec’te orman pilotu olarak yaptığı uçuş günlerinin, caza olan sevgisinin ve 50’lerin büyük büyük gruplarını görme deneyimlerinin anıları sık sık sohbetlerimize girerdi. Demans tarafından yavaş yavaş tüketilen ve sonunda onun ölümüyle tamamen yok olacak olan tüm bu anıları ve deneyimleri sık sık düşünürdüm. “What I Lost” ve “Shadows 2″deki “Kaybettiğim buydu” ve “Burada oturup bekleyebilirim” gibi satırlar onun hakkında değil, benim hakkımda.

Şarkı, davulcu Peter Timmins’in demansın kişi ve etrafındakiler üzerindeki etkilerinin sanatsal bir yorumunu yarattığı, aile görüntülerinin de yer aldığı video ile servis edildi. Michael Timmins, “Videodaki adam bizim babamız, oturma odasında oturmuş Duke Ellington’ı dinliyor… Ne düşündüğünden emin değilim.

tr_TRTurkish