Çocukluğun Yazları ve Devam Eden Hayatlar

Nadia Sablin’in büyük teyzesi, bakracını topladığı yaban mersinleriyle ve küçük çileklerle doldurmuş…

Fotoğraflar Sablin’in büyükbabasının inşa ettiği evde, St. Petersburg’un bir köyünde çekildi. Sabin, Amerika’ya taşınmadan önce çocukken yazlarını burada geçirirdi ve burası onun hayatının çok önemli  bir parçası. Sablin her yıl Nisan’dan Eylül’e teyzesiyle yaşadığı köyde vakit geçiriyor ve Sabin’in bu fotoğrafları Duke Üniversitesi, Belgesel Çalışmaları Merkezi’nin verdiği ödülü kazandı.

Gençliğini koca bir şehirde çalışarak geçirmiş ve hiç evlenmemiş iki kadın, tüm hayatları boyunca birbirlerine destek olarak yaşadı. Tek oldukları fotolarda iki kadın da genç bir kız gibi yatakta kıvrılmış oturuyor…

Nadia Sablin’in yaşlı teyzeleri onun “Teyzeler: Alevtina ve Ludmilla ile Yedi Yaz” başlıklı fotoğraf serisinde yaban mersini dolu kovaları ve minik çileklerle dolu kaseleri taşıyor aynı zamanda görüntüler çekildiği zamanla ilgili de birkaç ipucu veriyor.

Teyzelerinin günlük rutinlerini gösteren bu fotoğraflarda, pembe yağmurluk ya da çiçekli elbiseleriyle iki yaşlı kadın kimi zaman  iki tarafından tutulan testereyle bir tahta parçasını kesiyor, kimi zaman bir bulmacayı paylaşıyor ya da meyve ayıklıyor.

Bütün görüntüler masallarla çocukluk belleği arasındaki bulanık bir çizgide insanı duygudan duyguya sürüklüyor.

What's your reaction?

tr_TRTurkish