Bradley Cooper, ‘Maestro’ filmideki altı dakikalık sahnede orkestrayı gerçekten yönetebilmek için altı yıl boyunca çalıştı

Şu ana kadar Bradley Cooper’ın “Maestro” filmiyle ilgili dedikoduların çoğu, onun ünlü orkestra şefi Leonard Bernstein’a şok edici fiziksel dönüşümü etrafında dönüyordu, ancak oyuncu-yönetmen-yazarın bu role hazırlığı da bazı insanları şaşırtabilir. Filmin Los Angeles’taki gösteriminde “Hamilton” Tony ödüllü Lin-Manuel Miranda’nın moderatörlüğünde konuşan Cooper, Bernstein tarzında altı dakikadan biraz fazla müzik yönetmeyi öğrenmek için altı yıl harcadığını açıkladı.

Oyuncu, Maestro”daki bu çok önemli sahneyi sette canlı olarak kaydedebilmek istiyordu. Söz konusu sahne, Bernstein’ın 1976’da Ely Katedrali’nde Londra Senfoni Orkestrası’nı yönetmesinin yeniden canlandırılması. Bu sahne, filmin en heyecan verici sahnesi, çünkü burada Bernstein’ın müzik dehasını tam olarak ortaya koyar ve Cooper şaşırtıcı bir performansla bu sahneyi tüm ihtişamıyla sergilemek istedi.

Cooper etkinlikte (IndieWire aracılığıyla) “O sahne hakkında çok endişelendim çünkü canlı olarak çektik. Londra Senfoni Orkestrasıydı bu. Canlı olarak kaydedildim. Onları yönetmek zorunda kaldım. Altı dakika 21 saniyelik müziğin nasıl yönetileceğini öğrenmek için altı yılımı harcadım” dedi.

Cooper, “1976’da Londra Senfoni Orkestrası ile Ely Katedrali’nde Leonard Bernstein’ın orkestra şefliğini izlediğim yerden ham bir çekim elde etmeliydim ve bu yüzden üzerinde çalışmam gerekiyordu” diye ekledi.

Oyuncu sonrasında Metropolitan Operası’na ve harika öğretmenlerine, performansın ince ayarlarını yapan yönetmen Yannick Nézet-Séguin’e de teşekkür etti.

“Maestro”, Bernstein’ın profesyonel kariyerini, Carey Mulligan’ın canlandırdığı Felicia Montealegre ile olan evliliğini anlatıyor. Matt Bomer, Maya Hawke ve Sarah Silverman da filmde rol alanlar arasında.

“Maestro” 22 Kasım’da belirli sinemalarda gösterime girecek ve 20 Aralık’tan itibaren dünya çapında Netflix’te izlenebilecek.

GÖRSEL: GETTY IMAGES

ROTKA TV YAYINLARINI YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEYEBİLİRSİNİZ

tr_TRTurkish