Blur Davulcusu Dave Rowntree, İlk Solo Albümünü Yeni Single “Devil’s Island” ile Duyurdu

Blur davulcusu Dave Rowntree, ilk solo albümü “Radio Songs”un ayrıntılarını açıkladı ve yeni single’ı “Devil’s Island”ı paylaştı.

Şarkı bundan önce paylaşılan “London Bridge” sonrası albümden çıkan ikinci kayıt oluyor.

23 Ocak 2023’te Cooking Vinyl aracılığıyla dinleyiciyle buluşacak albüm, daha önce Wild Beasts, Brian Eno ve Ghostpoet ile çalışmış olan Leo Abrahams yapımcılığında kaydedildi.

Rowntree albümle ilgili olarak, “Radyo Songsı fikri, kadranı çevirmemdir” dedi. “Sanki statik ayarlı bir radyonuz var ve kadranı çeviriyorsunuz ve şarkı oradan çıkıyor. Sonra kadranı tekrar çeviriyorsunuz ve şarkı tekrar durağan hale geliyor” diyor.

Yeni şarkıyla ilgili olarak da “1970’lerde Birleşik Krallık’ta büyüdüm ve on yıl hakkında kesinlikle iyi noktalar olsa da bunun ne kadar zehirli olabileceğini de hatırlıyorum. Ülke derinden bölünmüştü ve ırkçılık ve kadın düşmanlığı normdu. Ekonomi umutsuz durumda bir vakaydı ve bir noktada IMF [Uluslararası Para Fonu] tarafından kurtarılmak zorunda kaldık. Ancak, bazı insanları dinlerseniz, geri dönmeyi arzulamamız gereken bir altın çağ olduğunu düşünürdünüz. Bu şarkı, 40 yılda ne kadar ilerlediğimizi bana hatırlatmak için kendime bir not,” diyor Rowntree.

Rowntree, yaklaşık dört yıl önce solo malzeme üzerinde çalışmaya başladı ve besteci olarak “düzenli işi” saatleri arasında kendi ev stüdyosunda şarkılar yazdı. Daha önce NME’ye verdiği demeçte, “Boş zamanımda şarkı yazmaya, diğer insanlarla tanışmaya ve onlarla iş birliği yapmaya, fikirler bulmaya başladım” diyor. “Bunu Blur ile yaptık ve müzisyen olmanın bu kısmı gerçekten özlediğim bir şeydi.”

Sadece kafamı karıştırıyordum, fikirlerim ve şeyler vardı ve sonra tabii ki kilitlenme oldu. Birden çok zamanım olduğunu fark ettim. Yapımcı arkadaşım Leo ile konuşuyordum ve ikimiz de stüdyolarımıza kapanmıştık, bu yüzden bu şarkılar üzerinde birlikte çalışmaya karar verdik.”

Dave Rowntree “Radio Songs” şarkı listesi:

‘Devil’s Island’

‘Downtown’

‘London Bridge’

‘1000 Miles’

‘HK’

‘Tape Measure’

‘Machines Like Me’

‘Black Sheep’

‘Volcano’

‘Who’s Asking’

Fotoğraf: Paul Postle

nme

What's your reaction?

tr_TRTurkish