Björk’ten Annesine Mektup: Yeni Single “Ancestress” Yayında

Björk, gelecek albümünden “Ancestress” isimli yeni bir single paylaştı.

Şarkı, İzlandalı sanatçının 30 Eylül’de One Little Independent Records aracılığıyla dinleyiciyle buluşacak 10. stüdyo albümü “Fossora”dan dinlediğimiz üçüncü kayıt oluyor.

Geçtiğimiz haftalarda yeni albümden “Atopos” ve “Ovule” isimli şarkılar görücüye çıkmış, albümün derinliği ve felsefi içeriğiyle ilgili ilk fikirler yeşermeye başlamıştı.

Yeni şarkı “Ancestress”, Björk’ün merhum annesi hakkında yazdığı albümde yer alan iki şarkıdan biri, diğeri ise “Sorrowful Soil”.

Şarkı, Björk’ün oğlu Sindri Eldon’ın vokallerini içeriyor ve şarkıcı bunula ilgili olarak “çok güzel bir sesi olduğu ve anneme çok yakın olduğu için” ifadesini kullanıyor.

Şarkının paylaşımıyla birlikte sosyal medyada yazan şarkıcı, bu son derece kişisel yeni şarkı için cenaze töreninden hemen sonra yazdığını söylerken, “Bu muhtemelen sıradan bir müzisyenin tepkisidir, daha sonra hikâyenin kendi versiyonunu yapma dürtüsüdür” diyor ve ekliyor, “Bu şarkı anneme bir mektup, hikayesi benim bakış açımdan görülüyor. Kronolojik sıraya göre yazılmıştır, ilk mısra çocukluğumdur vb.”

Muhtemelen buna daha kadınsı bir şekilde yaklaşmak istedim, biyolojik ve duygusal hikayesi, meslekleri, hayat arkadaşları veya doğum ve ölüm tarihleri değil.”

Yeni albüm “Fossora”da bas klarnet altılısı, Endonezyalı ikili Gabber Modus Operandi tarafından hazırlanmış ritimler ve oğlu Sindri, kızı Ísadóra ve müzisyen Serpentwithfeet’in vokalleri yer alıyor.

Björk albümün kısmen kederden ilham aldığını söylerken, şarkılardan ikisinin Björk’ün 2018 yılında vefat eden annesi, çevre aktivisti Hildur Rúna Hauksdóttir’e bir övgü olduğunu açıklamıştı.

Yeni şarkı “Ancestress”, Andrew Thomas Huang’ın yönettiği ayinsel bir klip ile servis edildi.

What's your reaction?

tr_TRTurkish