Björk Yeni Albümü “Fossora”yı Duyurdu

Björk bu sonbaharda, 2017 yapımı “Utopia” sonrası gelecek “Fossora” isimli yeni albümüyle geri dönecek.

İzlandalı müzisyen Guardian için Chal Ravens ile yaptığı yeni bir röportajda gelecek albümüne değindi ve Fossora’yı “biyolojik tekno” olarak adlandırdığı dünyevi, organik bir sese sahip “mushroom album” olarak tanımladı.

Yeni albümünün adı, kazıcı anlamına gelen Latince kelimenin kadınsı versiyonu olan Fossora. Kapakta, parıldayan bir orman perisi, parmak uçları toynaklarının altındaki fantastik mantarlarla kaynaşıyor. 2017’nin “Utopia”sının bulutlu elektroniğiyle karşılaştırıldığında, organik ve ferah, rüya gibi olmaktan çok toprakla bağlı ve sıcaklık ve nefesle dolu. Aynı zamanda bir zıtlıklar dünyasıdır: Albümün iki mihenk taşı, bas klarnet ve şiddetli gabber patlamaları. Şaşırtıcı virtüözlük ve şaşırtıcı karmaşıklık anları var ve son dönem müziğinin çoğu gibi, kolay melodiye karşı bir direnç var. Björk’ün 90’ların dans-pop’undan gerçeküstü opera benzeri bir şeye yolculuğu, Scott Walker’ın zarif yörüngesiyle, PJ Harvey gibi 90’ların akranlarından daha fazla ortak noktaya sahip.”

Albümde bas klarnet altılısı, Endonezyalı dans ikilisi Gabber Modus Operandi tarafından hazırlanmış ritimler ve oğlu Sindri, kızı Ísadóra ve müzisyen Serpentwithfeet’in vokalleri yer alıyor.

Björk albümün kısmen kederden ilham aldığını söylerken, şarkılardan ikisinin Björk’ün 2018 yılında vefat eden annesi çevre aktivisti Hildur Rúna Hauksdóttir’e bir övgü olduğunu da açıkladı.

Fotoğraf: Paul Kane/Getty Images

What's your reaction?

tr_TRTurkish