Efza‘nın Yeni Teklisi “An”: Ruhani, Karanlık ve Heyecanlı

Çeşitli alternatif elektronik müzik türlerini Türk öğelerle harmanlamasıyla bilinen solist ve prodüktör Efza, 2019’dan beri istikrarlı şekilde imza attığı başarılı teklilere bir yenisini ekledi.

Tempolu davulların üzerine atmosferik ve yer yer arabesk tonlar yerleştiren sanatçı, altyapısını yoğun vokallerle ve anda olmakla ilgili varoluşsal mısralarla süslüyor. “An”, Tamar Records ve GRGDN Müzik iş birliğinde 12 Ağustos 2022’de dinleyiciyle buluştu.

1994 doğumlu Efza Yordamoğlu, üç yıl önce “Hüzün Kokar Bu Şarkı” bestesiyle dikkatleri üzerine çekmeye başlamıştı bile. Parça, zamanla markasıyla özdeşleştirilecek acı dolu ama bir o kadar da ritmik çalışmalarının ilkiydi. Prodüksiyonunun kayıttan mikse kadar her adımına kendi imza atan şarkıcı ve söz yazarı, bu birleşimin üzerine giderek Portishead’in Beth Gibbons’ıyla ve trip hop’ın altın çağının diğer birçok ismine yakınlığını da giderek daha çok hissettirdi. Sanatsal yönünün netliğiyle ve kendine yeterliliğiyle zaten dönemdaşları arasında dikkat çekiyorken, Sevdaliza ve FKA Twigs ayarında eşsiz görselleriyle de değerine değer kattı. Bu değeri fark edilmiş olsa ki son teklisinde Türkiye’nin en başarılı yeraltı sanatçılarından birçoğuna ev sahipliği yapan Tamar Records’la ortaklığını anons etti.

Yeni şarkı “An”, bir yandan disko esintili bir ritmik yapıyla, derin sözlerle ve yine trip hop esintili elektronik öğelerle, bir yandan da parlak oryantal tellilerle ve perküsyonlarla oynuyor. Sözleri, anda kalmaya büyülü bir ağıt olmakla beraber karşısındakini de bu transa geçmiş konuma katılmaya davet ediyor – belki dinleyiciyi, belki de potansiyel bir sevgiliyi. Şarkı böylece dramatik bir aşk kutlaması olarak da tümüyle ruhani bir içe dönüş olarak da yorumlanabiliyor.

What's your reaction?

tr_TRTurkish