Bir makine, karaciğerleri bir hafta boyunca vücut dışında canlı tutabiliyor

İnsan karaciğerlerini yedi gün canlı tutabilen bir makine geliştirildi. Makine karaciğerlerin kalitesini artırmaya da yardımcı oluyor.

Makine, vücutta bulunana benzer bir basınç seviyesini yeniden oluşturuyor ve karbon dioksit gibi hücre atık ürünlerini çıkarırken oksijen, kan ve besinleri pompalıyor. Nature Biotechnology’de yapılan bir araştırmaya göre, besin, kan ve oksijen miktarları algoritmalar tarafından otomatik olarak ayarlanıyor böylece makine her an denetime ihtiyaç da duymuyor.

İsviçre Zürih Üniversitesi’nden sorumlu ekip, dört yıldır makineyi domuz ciğeri kullanarak deniyor. En son test için araştırmacılar nakil için çok zarar görmüş 10 insan karaciğer kullandılar. Karaciğerlerden altısı hayatta kaldı ve daha sağlıklı görünüyorlardı.

Karaciğerler şu anda nakilden önce sadece 24 saate kadar buz üzerinde saklanabilir, bu nedenle onları bir hafta boyunca hayatta tutabilecek bir makine daha fazla insanın nakil almasına olanak sağlayabilir.

Fakat… Araştırmacılar, buluşun pratikte çalışabileceğini ve bu şekilde depolanan karaciğerlerin hastalara nakledildiğinde güvenli olacağını kanıtlamak için hala bir yol bulmalıdır.

technologyreview.com

tr_TRTurkish