Bilim insanları kök hücrelerden canlı robotlar yaratıyorlar

Bir süper bilgisayar tarafından üretilen bu “biyolojik makineler” insan vücudunun içinde yaşayabilir.

Bilim insanları kurbağa ve robot arasında yeni bir yaşam formu yarattılar. Yaralarını kendileri iyileştirebilen ve bir haftayla 10 gün arasında, canlı organizmalar gibi ölen  “Xenobot” adlı robotların, damar tıkanıklığında, okyanusların mikro plastiklerden arındırılmasında ya da zehirli maddelerin imha edilmesi gibi alanlarda kullanılacağı düşünülüyor.

Kurbağa embriyolarından kazınan kök hücreleri kullanarak Vermont Üniversitesi (UVM) ve Tufts Üniversitesi’nden araştırmacılar “Xenobot’lar” topladılar. Milimetre çapındaki yaşayan kabarcıklar, kendi kendini onaran robotlar gibi davranıyorlar. Birlikte yürüyebiliyor, yüzebiiyor ve çalışabiliyorlar. Rafine edildiğinde, tümörleri yeniden programlamak, ilaç vermek veya plakları arterlerden kurtarmak için insan vücudunun içinde kullanılabilirler.

UVM’de yeni araştırmaya öncülük eden bir bilgisayar bilimcisi ve robot uzmanı Joshua Bongard, “Bunlar yeni canlı makineler” diyor. “Onlar ne geleneksel bir robot ne de bilinen bir hayvan türü. Bu yeni bir eser sınıfı: yaşayan, programlanabilir bir organizma.”Ekibin yarattığı şey, doğada hiç görülmemiş bir vücut formuna sahip.

engadget.com

tr_TRTurkish