Bir Çocuğun Hayallerinden Tasarlanan Anaokulu

Danimarka’da bir anaokulu bir çocuğun çizeceği ev hayal edilerek tasarlandı.

Mimarlık dünyasını çocuklar devralsa ne olurdu? Binalar pratik olmasalar da eminiz ki daha fantastik ve eğlenceli görünürlerdi. Bir grup Danimarkalı mimar, çocuksu merak duygusu üzerinde durarak tasarladıkları bir yapı inşa ettiler. Bir çocuğun çizebileceği bir evden esinlenilmiş bir anaokulu var artık.

Bu ilginç yapı, Kopenhag yakınlarında bir şehir olan Frederiksberg’deki yeni Frederiksvej Anaokulu binası. Anaokulu, bir çocuğun çizim tahtasından çıkmış gibi küçük binalar kümesinden ibaret.

Tesisin 11 binası, çocukların bir evi nasıl çizeceğinden ilham alınarak tasarlandı ve bu küçük bir ev gibi yapılar, çocukların zaman geçirdiği alanlardan,  depolara ve lavabolara kadar servis veriyor.

COBE’nin kurucusu Dan Stubbergaard, bu binaların çocuklar düşünülerek tasarlandığını belirtiyor ve “Bizim için, onların günlerinin büyük bölümünü geçirdiği anaokulunda çocukların küçük dünyaları için alan ve samimiyet yaratmak önemlidir.” diye ekliyor.

Mimarın internet sitesinden binalardan şu şekilde bahsediliyor; “Çocuklar için eğlenceli bir köy gibi görünür… İçerisi de aynı şekilde tutarlı ve verimli.”

Esneklik ve basitlik anaokulu mimarları için klişe bir ifade ama Frederiksvej’deki 180 çocuk için tasarlanan binalar tamamen başka bir şey: Eğlencesi bol.

COBE çocukların sanatsal yeteneklerinin dikkate alarak tasarımlar yapan tek firma değil. Geçen yıl mobilya devi İKEA da çocukların hayallerinden esinlenerek oyuncaklar tasarlamıştı. Gidişata bakılırsa çocuklar tasarım dünyasına ilham vermeye devam edecek gibi.

tr_TRTurkish