5R – Futbol Dünyasının Yeni Hedef Kitlesi Çocuklar

Taraftarlara kişiye özel taraftar deneyimi yaşatmak, taraftar kitlesi demografik bir yelpaze oluşturduğunda gerçekleştirmesi kolay bir şey değil. Yaş, cinsiyet, konum, etnisite ve gelir durumu spor kuruluşlar için dikkate alınması gereken faktörlerin birkaçı. Bir taraftar kitlesinin demografik segmentasyonu organizasyonlara hedeflerini belirlemelerinde yardımcı olur. Sonuç olarak amaç taraftar kitlesini genişletmek ve sadakati güçlendirmektir. Bir spor kulübünün ya da organizasyonunun nihai hedeflerinden biri de gelecek nesilleri kazanabilmektir. Doğru stratejilerle genç taraftarları ömür boyu taraftar haline getirmek mümkün. Futbol kulüplerinin çoğunun çocuk kulüpleri de var bu kulüplere özel çalışmalar yapıyorlar. Bu çalışmalardan 5 tanesine bir göz attık ve geleceğin taraftarları için yapılanları derledik.

Premier League Çocuk Merkezi

PL Kids

2015 Mart ayında Premier League 6 – 12 yaş arasını hedefleyen yeni bir internet sitesini tanıttı. Topps’la işbirliği içinde, Premier League genç taraftarlara sevdikleri takım ve futbol ligi etrafında sanal bir ortam sunuyor.

Bütün bu sanal deneyimin kilidini açmak ve takip etmek için kayıt olurken çocukların ebeveynlerinin e-mail adreslerine ihtiyacı var. Onlar, oyun oynayabilmek, haber okumak, testleri tamamlamak ve deneyim puanları karşılığında sırada girmek için sanal bir odaya giriyor. Alınan puanlarla çocuklar odalarını kişiselleştirebiliyor. PL’in çocuklar için hazırladığı bu internet sitesinin birkaç olumlu özelliğine göz atmak gerekirse;

  • Kayıt olmaya gerek olmaksızın 2 oyun oynanabiliyor.
  • Velilere özel bölümde, onların sorularına cevap veriliyor ve endişeleri gideriliyor. Örneğin, hesabı nasıl silebilirsiniz, aile çocukların ekranını nasıl takip edebilir ve genç taraftarlar internet dünyasının tehlikeli tuzaklarından nasıl korunur gibi.
  • Çocukların güvenliği için, birbirleriyle ya da sosyal ağlar üzerinden bir paylaşım yapılarak herhangi bir etkileşime girilmiyor.
  • Çocukların online dünyada gereğinden fazla zaman geçirmemesi için de en fazla 10 oyun oynamasına izin veriliyor.

Real Madrid Çocuk Gezegeni

Real Madrid Kids Planet

2015 yılında, Real, Real Madrid Kids Planet adlı 4 – 14 yaş arasını hedefleyen sanal dünyayı duyurdu. Çocuklar,  ücretsiz üye olabildikleri sitede avatar oluşturup, oyun oynayabiliyor. Ana gövdesi futbola odaklı sitede basketbol takımı da temsil ediliyor. Premiun üyelik için ise küçük de olsa bir ücret alınıyor. Tüm dünyadaki genç taraftarları hedefleyen site İspanyolca ve İngilizce olmak üzere iki dilde hizmet veriyor. Ayrıca hem çocuklara hem de yetişkinlere hitap eden iki oyun da mevcut. Ayrıca Hala Madrid Junior dergisi ve kulüp kartları satışı da buradan yapılıyor. Ayrıca Portekizce, Fransızca, Japonca, Endonezya dili, Çince ve Arapça sitelerinde de tüm çocuklar için sınırlı bir alan bulunmaktadır. Bu dillerde oyun yok ama çeşitli çizimler yapma imkânı bulunuyor.

PSG Çocuk Kulübü

PSG kids online!

2011 yılının sonunda, PSG çocuk programının bir parçası olarak çocuklar için bir internet sitesini duyurdu. Maalesef site herhangi bir sebeple artık aktif değil. Kulüp, Facebook üzerindeki aktif Junior Club sayfasında 300 bin beğeniyi aştı. Ocak ayında, sadece Fransızca olarak 16 paylaşım yaptılar. Sayfayı takip eden genç taraftarlar, maskot ya da muhabir olma hakkı ya da atkı gibi ürünler kazanabiliyor. Kulüp son olarak da yine çocuklar için Wake up Call adlı bir uygulama tanıttı. PSG’nin yıldız oyuncuları bir alarm gibi hareket ederek çocukları uyanmaya teşvik ediyor.

Juventus Maskotu

Juventus Maskotu

2015/2016 kampanyası başlarken, Juventus internet sitesinden yeni bir çocuk bölümüne ek olarak maskot J’yi de tanıttı. Çok fazla online özelliğin sunulmasına rağmen, maskot da çocuklara yönelik online ve offline stratejilere entegre edildi. Sitenin İtalyanca versiyonunda J’nin çok güzel animasyon videoları, bir eşleştirme oyunu, bir anket ve bazı genç taraftarlara ait çizimler var. İngilizce versiyonda çocuk alanı biraz kısıtlı. Sitede henüz oyun yok ama indirilebilir wallpaperlar ve çizimler mevcut.

Bayern Münih Çocuk Kulübü

/media/images/kidsclub/Fotostory Einlaufkinder (12).JPG

The FCB Kidsclub, çevrimiçi ve çevrimdışı olmak üzere genç hayranlarına birçok seçenek sunuyor. Kulüp 6 ila 13 yaş arası çocuklara odaklanıyor. Bayern’in genç taraftarlarının internet sitesi maskot Berni etrafında şekilleniyor. Site, son haberleri, bilgiler ve doğum günü deneyimlerini bir Berni mizah dergisi ve oyunlar gibi hizmetler sunuyor. İndirilebilecek pek çok çizim mevcut. Berni’nin şarkısı ve oyuncuların doğum günlerinin olduğu bir takvim de var. Bayern Münih, genç taraftarlarına, online, offline, indirilebilir pek çok eğlenceli kaynak sunuyor. Almancaya ek olarak, Kids Club in English adlı bir kaynak da çocukların hizmetinde. Kulüp dünya çapında taraftar kitlesini geliştirmek istiyor. Yeni nesli hedef kitle olarak seçerek, geleceğin sadık taraftarlar kitlelerini oluşturma konusunda çalışıyorlar.

tr_TRTurkish