Bill Withers 81 Yaşında Hayatını Kaybetti

Soul, funk, R&B ve blues sahnesinin sembol isimlerinden şarkıcı, besteci, müzisyen Bill Whithers 81 yaşında hayata veda etti.

Ailesi, ikonik müzisyenin kalp komplikasyonları nedeniyle 30 Mart Pazartesi günü hayatını kaybettiğini açıkladı.

Withers kariyeri boyunca “Ain’t No Sunshine”, “Lovely Day” ve “Lean On Me” dahil olmak üzere birçok kalıcı şarkıya imza atmış, üç Grammy kazanmış ve 2015 yılında Rock and Roll Hall of Fame’e adını yazdırmıştır.

1938’de Batı Virginia’da doğan müzisyen, kariyerine donanmadan ayrılmasının ardından Los Angeles’a taşındıktan sonra başlar.

Orada, yirmili yaşlarının sonlarında gitar alıp müzik yapmaya başlar ve kısa bir süre sonra, onunla bir plak anlaşması imzalayan müzik yöneticisi Clarence Avant’ın dikkatini çeker. Sussex Records ile plak anlaşması yapar ve 1971 yılında “Ain’t No Sunshine” şarkısının da yer aldığı ilk albümü “Just As I Am”ı çıkarır. Onu, bir yıl sonra piyasaya sürülen ve bilhassa “Lean On Me” kaydıyla öne çıkan “Still Bill” albümü izler.

İlerleyen dönemde Sussex Records’un iflas etmesinin ardından Columbia ile anlaşır ancak bu süreçte eski başarısını yakalayamaz. Withers, kısa ancak ilham verici kariyerinde yedi stüdyo albümü kaydeder. Son albümü “Watching You Watching Me” 1985’te yayımlanan Withers, albüm müzik listelerinde başarısız olunca bir bakıma erken emekliliğe adım atar.

tr_TRTurkish