Berlin Metro Tünellerinde Gizemli Odalar

Berlin’in toplu taşıma şirketi BVG’nin çalışanları ürpertici bir sürprizle karşılaştı. Çalışanlar U-Bahn tünelinin kullanılmayan bölümünde her şeyiyle tastamam bir yatak odası keşfettiler. Yatak odası tertipliydi ve iyi çeki düzen verilmişti ancak BVG orada yaşanmadığını iddia ediyor.

Bu fotoğraflar, Berliner Zeitung adlı haber sitesine anonim olarak gönderildi, belki bir sanat projesinin parçası, belki bir siyasi ifade biçimi ya da sadece bir şaka ile karşı karşıya kalınıyor. Oda, Berlin metrosunun 9 numaralı hattında ve bir yatak, saksıda bir bitki (son zamanlarda sulanmış), rahat bir koltuk ve hatta bir TV, duvar resmi ve sanatsal bir objeden oluşan parçalarla dekore edilmiş.

Berliner Zeitung’dan Antje Kara’nın dediğine göre, oda, 80’lerin ofislerinin havasına sahip, 80’lerin cafcaflı, neon renkli Batılı deneyiminden ziyade 80’ler Komünist dönem Doğu Almanya’sının havasını yansıtıyor.

<p>This room, on the Berlin Metro’s line 9, is furnished with an Ikea bed, a potted plant, an easy chair, and even a TV, wallpaper, and art.</p>

Berlin metrosu güvenliğinin başarısız olduğu düşüncesiyle birlikte bu “şakayı” kimin ve nasıl yaptığı üzerinde duruluyor. Kim olduğu sır olarak kalabilir aynı zamanda nasıl bu kadar kolay olduğu da. Berlin’de bir IKEA mobilya alıp metroda bir paketle seyahat etmenin anormal bir tarafı yok. Kimse özellikle dikkat etmez bile.

Fotoğrafa bakınca görünen yatak odası gerçek tren tünellerine giden yeraltı sisteminin bir parçasında ve bu da,   kimseye fark ettirmeden bir platformdan atlamak ve tüplü bir televizyonla tünelde gözden kaybolmak anlamına gelir.

<p>The room, says Berliner Zeitung’s Antje Kara, seems Communist-era East German 1980s vibe.</p>

Yeraltı inşaat standartlarına göre bu yatak odası küçük bir yer. 2004 yazında, emniyet tatbikatı yapan polis Paris’te kentin geniş mezarlığından gizli bir sinema keşfetti. 3 bin metrekarelik yeraltı kompleksi ışıklı tellerle, telefon kablolarıyla ve kaçak şehir ışıklarıyla varlığını sürdürüyordu.

Yeraltı yatak odası hala oldukça ürpertici görünüyor. Berlin’de yaşayan bir evsiz değilseniz Kuzey Avrupa kışında hayatta kalmayı deneyin. Bu oda o deneyimden sonra size çok çekici görünebilir.

tr_TRTurkish